Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.02.2020, 13:09

Prokuratúra reaguje na Grendela: Výpoveď Ruttkayovej nebola rozhodujúcim dôkazom

Prokurátor pri akomkoľvek svojom rozhodnutí vychádza z dôkazov zadokumentovaných v konkrétnom vyšetrovacom spise, tvrdí hovorca.

Prokuratúra reaguje na Grendela: Výpoveď Ruttkayovej nebola rozhodujúcim dôkazom
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Výpoveď svedkyne Martiny Ruttkayovej nebola vo veci obžaloby poslanca Národnej rady SR Gábora Grendela (OĽaNO) jediným, a už vôbec nie rozhodujúcim dôkazom odôvodňujúcim podanie obžaloby. Uviedol to prokurátor a hovorca Krajskej prokuratúry (KP) Bratislava Matej Izakovič v reakcii na Grendelovu obžalobu pre ohrozenie bankového tajomstva Mariana Kočnera.

"V predmetnej veci bolo produkovaných viacero tak priamych, ako aj nepriamych dôkazov, ktoré výpoveď svedkyne potvrdzovali a v konečnom dôsledku viedli prokurátora k podaniu obžaloby, nakoľko mal za dostatočne preukázané, že sa skutok stal a že ho spáchal obvinený," priblížil Izakovič.

Zároveň pripomenul, že prokurátor pri akomkoľvek svojom rozhodnutí vychádza z dôkazov zadokumentovaných v konkrétnom vyšetrovacom spise. Dané dôkazy hodnotí podľa svojho vnútorného presvedčenia založenom na "starostlivom uvážení všetkých okolností prípadu samostatne i v súhrne s ostatnými dôkazmi".

Prokurátorka KP v Bratislave podala obžalobu voči Grendelovi na Okresný súd Bratislava I. "Potvrdzujeme, že obžaloba bola KP v Bratislave podaná na Okresný súd Bratislava dňa 13. februára," povedal hovorca Krajského súdu v Bratislave (KS) Pavol Adamčiak.

Prokurátorka Grendela podľa jeho slov informovala, že opätovne preštudovala jeho námietku voči vyšetrovateľovi Jaroslavovi Barochovskému, ktorý ho v tejto veci pred štyrmi rokmi obvinil, a opätovne ju vyhodnotila ako neopodstatnenú. Skutok, za ktorý bola podaná voči Grendelovi obžaloba, sa podľa neho mal stať v roku 2012, keď médiá informovali o Kočnerových neobvyklých finančných operáciách z jeho zahraničných účtov.

Grendel na tlačovej konferencii ozrejmil, že v septembri 2016 bola na návrh Kočnera predvolaná novinárka Martina Ruttkayová, ktorá predložila policajné dokumenty o prevodoch Kočnera a tvrdila, že ich dostala od Grendela. Na základe tejto výpovede boli v októbri 2016 vznesené obvinenia voči Danielovi Lipšicovi a Grendelovi.

Ruttkayovej tvrdenia však podľa Grendela neboli pravdivé, čo podľa neho dosvedčuje aj komunikácia z aplikácie Threema. Ako tvrdí poslanec, v roku 2018, keď bola Ruttkayová opätovne predvolaná na výsluch, mal Kočner písať Petrovi Tóthovi o obavách, že novinárka bude vypovedať, že ju nahovorili.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.