Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.02.2020, 10:50

Šeliga tvrdí, že bol lustrovaný a odpočúvaný. Hrozí žalobou na ministerstvo vnútra

Juraj Šeliga dostal podľa svojich slov v lete informácie o tom, že bol niekoľkokrát odpočúvaný a lustrovaný v policajných databázach.

Šeliga tvrdí, že bol lustrovaný a odpočúvaný. Hrozí žalobou na ministerstvo vnútra
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Podpredseda mimoparlamentnej strany Za ľudí Juraj Šeliga podá žalobu na Ministerstvo vnútra (MV) SR. Dôvodom má byť neposkytnutie informácií v prípade jeho lustrácií. Informoval o tom v stredu na tlačovom brífingu.

"Polícia a ministerstvo vnútra odmieta povedať, prečo som bol nezákonne lustrovaný, nevedia povedať, či ma odpočúvajú alebo nie, a nevedia povedať, čo s tým urobia," vyhlásil s tým, že podľa neho ide o zneužívanie polície.

Šeliga dostal podľa svojich slov v lete informácie o tom, že bol niekoľkokrát odpočúvaný a lustrovaný v policajných databázach. Následne sa obrátil na MV SR a Prezídium Policajného zboru, aby získal viac informácií.

"Dostal som odpoveď, že MV a polícia ma nemôže o týchto veciach informovať, ale zároveň okamžite začína kontrolu a inšpekčné konanie, pretože pravdepodobne nezákonným spôsobom lustrovali moju osobu," opísal. Postupne sa dozvedel, že bol lustrovaný sedemkrát, z toho dvakrát nezákonne. Rozsah lustrácií nepozná. Špecializovaný trestný súd podľa Šeligových informácií povolenie na odpočúvanie nevydal.

Lustrovaní v policajných databázach mali byť v uplynulých rokoch viacerí novinári vrátane zavraždeného Jána Kuciaka, ale aj generálny prokurátor Jaromír Čižnár.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.