Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.02.2020, 14:38

Poslanec SaS navrhuje disciplinárne konanie voči Dankovi

Ondrej Dostál tvrdí, že sa na výbor obrátil pre to, že Danko v stredu počas vedenia schôdze postupoval v rozpore s rokovacím poriadkom.

Poslanec SaS navrhuje disciplinárne konanie voči Dankovi
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Poslanec Národnej rady Ondrej Dostál (SaS) podal podnet na začatie disciplinárneho konania voči predsedovi parlamentu Andrejovi Dankovi (SNS).

Tvrdí, že sa na parlamentný mandátový a imunitný výbor obrátil pre to, že Danko v stredu počas vedenia schôdze postupoval v rozpore s rokovacím poriadkom.

​Rokovací poriadok parlamentu podľa jeho slov dáva poslancom možnosť po ich vykázaní vzniesť námietku. Rozhodovať by o nej malo následne plénum hlasovaním.

"Miroslav Beblavý aj ja sme boli prihlásení s procedurálnymi návrhmi, ale predsedajúci Danko nám neudelil slovo," podotkol Dostál s tým, že šéf parlamentu tak zabránil Beblavému uplatniť si právo poslanca. Dodal, že ho priamo v pléne na to upozornili.

Predseda mandátového a imunitného výboru Juraj Blanár (Smer) povedal, že o podnete sa dozvedel až po skončení riadneho štvrtkového výboru. Podľa vlastných slov sa musí najskôr oboznámiť s obsahom podnetu a odôvodneniami. Zdôraznil však, že každým podnetom sa výbor vždy riadne zaoberá.

Nezaradení poslanci okolo Beblavého počas prvých dvoch dní mimoriadnej schôdze blokovali rečnícky pult v pléne NR SR, namietajú nezákonnosť schôdze a chcú, aby o tom rozhodol Ústavný súd SR. Pre ich obštrukcie Danko dvakrát prerušil schôdzu do nasledujúceho dňa a vykázal ich zo sály.

Výzvy neposlúchli, rečnícky pult uvoľnili až po štvrtkovom vystúpení premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) v úvode tretieho rokovacieho dňa mimoriadnej schôdze.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.