Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.08.2008, 00:00

Choroby budúcnosti? Hrozí malária a epidémie

Ako bude vyzerať naše zdravie v budúcnosti? Niektoré dnešné choroby budeme vedieť v horizonte 30 rokov v určitej miere pozitívne ovplyvniť. S pribúdajúcimi klimatickými zmenami a zmenou životnej úrovne nás sa však podľa odborníkov budú ohrozovať staronoví "strašiaci" - pandémia chrípky či návrat malárie.
Dobrou správou je, že sa stabilizuje a začne klesať úmrtnosť na srdcovocievne choroby, ktoré u nás vedú rebríček ochorení. "Väčšine z nich sa dá predísť prevenciou," hovorí garantka epidemiologického informačného systému na Slovensku Mária Avdičová. A tou je podľa nej zdravý životný štýl spojený s pohybom.

Dovoz z cudziny
Menej optimistické sú predpovede týkajúce sa infekčných chorôb. Ruka v ruke s globálnym otepľovaním sa aj na Slovensku očakáva zvýšenie ochorení, ktoré sa doteraz vyskytujú len v exotike. "Je možné, že sa zvýši počet kliešťov, a teda aj borelióza. Nie je vylúčené, že sa k nám vráti malária, ktorá sa tu teraz vyskytuje len ako dovoz z cudziny," upozorňuje Avdičová. Nárast očakávajú vedci aj z chorôb privezených z cudzokrajných dovoleniek. "Hrozí zvýšený výskyt importovaných nákaz, Slováci cestujú do exotiky častejšie ako v minulosti," hovorí Ján Mikas z Úradu verejného zdravotníctva.

Vakcínami proti rakovine
Rakovina nás bude strašiť aj v budúcnosti. Už dnes je u nás zaradená v rebríčku najčastejších ochorení. Tu sa podľa Avdičovej dá očakávať istá zmena k lepšiemu. "Tak ako sa dá stravovaním obmedziť výskyt kardiovaskulárnych chorôb, tak sa dá čiastočne ovplyvniť aj výskyt rakoviny hrubého čreva," hovorí Avdičová. Práve ochorenia tohto druhu stúpajú v poslednom čase pomerne dramaticky. "Ak sa nič prevratné nestane, bude tomu tak aj v budúcnosti," varuje Avdičová.
Niektoré druhy sa dajú našťastie už dnes včas vyhľadať pomocou skríningu. Prognóza teda závisí od toho, ako sa pacient bude starať o možnosti prevencie. Podľa expertov by sme sa mohli dočkať terapeutických vakcín. Tie sa používajú už vtedy, keď lekári objavia rakovinové bunky v tele. Takáto vakcína by rakovinové bunky mala zničiť. Medzi nepriaznivé očakávania treba zaradiť aj nárast ochorení, ktoré súvisia s nadmernou konzumáciou alkoholu. "Ak sa Slováci nenaučia kultúrne piť, hrozí nárast cirhózy pečene a rakoviny pečene," varuje odborníčka.

WHO varuje pred pandémiou
Rovnako vedci očakávajú nebezpečnú pandémiu chrípky. Znamená to, že zvierací vírus chrípky zmutuje a bude prenosný na človeka. Tak sa napríklad zo zmutovaného vírusu vtáčej chrípky môže stať aj ľudská. "Šíril by sa veľmi rýchlo po populácii a spôsobil by veľkú úmrtnosť obyvateľstva," odhaduje Mikas. Podľa odhadov ju vedci predpovedali v tomto desaťročí, zatiaľ sa tak nestalo. Experti Svetovej zdravotníckej organizácie WHO podľa Mikasa upozorňujú, že sa tak môže stať každý rok.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.