Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.02.2020, 00:00

Meniť Ústavu musí byť pre politikov ťažšie

Ústava je príliš dôležitý zákon na to, aby ho politici neustále menili. Slovensko potrebuje stabilnejšiu Ústavu, hovorí advokátka Kristína Babjaková z VIA IURIS. Kristína Babjaková Kristína Babjaková

Meniť Ústavu musí byť pre politikov ťažšie
Zdroj: TASR

Vizitka: Kristína Babjaková je advokátka spolupracujúca s Via Iuris. Sústreďuje sa na oblasť súdnictva a na ochranu verejných záujmov v justícii.

Navrhli ste niekoľko princípov, ktoré by mali zmeniť spôsob novelizácie Ústavy. Čo bol dôvod zabezpečiť jej väčšiu stabilitu?
Ústava je základný zákon, ktorý určuje charakter a fungovanie celého štátu. Definuje kľúčové inštitúty štátu, jeho základné orgány a vzťahy medzi nimi, ako aj základné ľudské práva a slobody. Ústavná stabilita je preto významným prvkom celkovej stability krajiny. Slovenská Ústava však bola od svojho prijatia menená už 19-krát, pričom len od roku 2014 to bolo až sedemkrát. Časté zmeny Ústavy v poslednom období spochybňujú jej postavenie ako pevného základného zákona, ktorý je stabilnou chrbticou celého systému právneho štátu.


Aké sú v tomto smere európske štandardy?
Tie sú v tomto jasné. Keďže ide o kľúčový dokument, jeho prijímanie a zmeny nemôžu byť iba politickým záujmom väčšiny, ktorá je práve pri moci. K zmene by malo dôjsť iba na základe osobitného a predvídateľného postupu, ktorý musí byť prísnejší ako pri ostatných zákonoch. Na zmene sa musí zjednotiť čo najširšia skupina poslancov a mala by jej poroz

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.