Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.02.2020, 17:01 Aktualizované dňa 14.02.2020 o 18:37

Truban podal podnet pre dodatky za desiatky miliónov, týkajú sa portálu slovensko.sk

Podľa Michala Trubana zvýšili hodnotu zmluvy z pôvodných 19,3 milióna eur na takmer trojnásobok, čo zákon nepovoľuje.

Truban podal podnet pre dodatky za desiatky miliónov, týkajú sa portálu slovensko.sk
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Líder mimoparlamentnej koalície Progresívne Slovensko-Spolu Michal Truban podal v piatok podnet na Úrad pre verejné obstarávanie pre údajne nezákonné dodatky k zmluve o správe ústredného portálu verejnej správy www.slovensko.sk.

Tie podľa Trubana zvýšili hodnotu zmluvy z pôvodných 19,3 milióna eur na takmer trojnásobok, čo zákon nepovoľuje. Zmluvu podpísala Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES).

"Je to jedna z našich prvých priorít po tom, keď by sa nám podarilo ísť do vlády, všetky tieto nevýhodné zmluvy preskúmať, porušiť, a potom už tie nové obstarávať veľmi transparentne," povedal Truban.

Šéf PS avizoval napadnutie dodatkov k zmluve o správe portálu www.slovensko.sk už v prvej polovici decembra minulého roka.

Koalícia PS-Spolu podľa Trubana chce predstaviť novú legislatívu, ktorá by v budúcnosti takéto verejné obstarávanie znemožnila. Jedným z návrhov je, aby sa zmluvy so štátom zverejňovali 30 dní pred podpisom, čím by sa zaistila verejná kontrola.

Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby, ktorá spadá pod ÚPVII, obvinenie odmietla. "Michal Truban a strana Progresívne Slovensko sa snažia zneužívať Národnú agentúru pre sieťové a elektronické služby (NASES) na svoj politický boj bez akýchkoľvek odborných argumentov. NASES si stojí za správnosťou svojho postupu a vždy postupuje výhradne v súlade so zákonom," uviedla NASES.

Pri dodatkovaní všetkých zmlúv vrátane zmluvy na prevádzku portálu slovensko.sk, vychádza agentúra z právnych analýz a odborného posudku súdneho znalca a v súlade s platnou legislatívou.

NASES zdôraznila, že od spustenia portálu sa často menila legislatíva a pribúdali mnohé funkcie, takže výkonnosť portálu narástla minimálne o 300 percent.

"Pôvodne vysúťažený dodávateľ vlastní k portálu podľa zmluvy autorské práva, takže naše konanie bolo jediné možné a ekonomicky najvýhodnejšie," vysvetlila NASES.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.