Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.02.2020, 11:30 Aktualizované dňa 13.02.2020 o 14:12

Érsek nesúhlasí so zrušením diaľničných známok: Ja som chcel ceny zvýšiť

Minister sa vyjadril po kontrole na D4/R7 aj k rušeniu diaľničných známok.

Érsek nesúhlasí so zrušením diaľničných známok: Ja som chcel ceny zvýšiť
Zdroj: TASR/Marko Erd

Väčšia časť rýchlostnej cesty R7 v rámci nultého bratislavského obchvatu by mala byť čoskoro otvorená. 

V najbližších týždňoch by sa malo odovzdať do prevádzky 25,2 kilometra na R7 a 4,5 km na diaľnici D4. Minister dopravy Árpád Érsek to uviedol vo štvrtok počas kontrolného dňa na D4/R7.

Minister sa následne na brífingu vyjadril aj k rušeniu diaľničných známok, ktoré v stredu chválila vláda. "Ja som chcel zvyšovať diaľničné známky. Nech sa páči, ako sa rozhodnú, tak bude," povedal a dodal, že s takýmto nápadom nesúhlasí.

Polovica dĺžky celého projektu

Na odovzdanie väčšej časti R7 a nadväzujúceho úseku D4 do prevádzky zostáva zavŕšiť iba administratívny proces. Podľa Érseka by mala byť táto časť sprejazdnená na prelome marca a apríla.

"Od Šamorína po Ketelec s návratom na Rovinku a smerom do Bratislavy, a tam treba vedieť, že tam je už dvojpruh smerom do Bratislavy," opísal úsek, ktorý sa má otvárať o niekoľko týždňov. Vzápätí sa podľa neho môže odovzdať celý úsek až od Holíc, kde sa dorába kruhová križovatka.

Otvorenie väčšej časti realizovanej rýchlostnej cesty R7 a časti diaľnice D4, čo je spolu 29,7 km, predstavuje približne polovicu dĺžky celého projektu D4/R7, ktorá je 59 km.

"Práce medzi križovatkou Ketelec a obcami Rovinka a Holice sú takmer ukončené a vodičom sa odovzdajú o niekoľko týždňov. Aby sme ich mohli otvoriť, musíme ešte dokončiť administratívne práce," skonštatoval generálny riaditeľ spoločnosti D4R7 Construction, ktorá je hlavným zhotoviteľom projektu, Juan José Bregel.

Práce pokračujú podľa plánu

Práce pokračujú aj na Dunajskom súmostí. Obe predmostia, západné aj východné, by mali byť čoskoro dokončené s pomocou dvoch výsuvných skruží. Výstavba mosta cez kajakársku dráhu aj mosta cez hlavný tok Dunaja tiež podľa stavebníka pokračuje podľa plánu. Očakáva, že tento rok v lete sa ukončením nosnej konštrukcie Dunajského súmostia dosiahne dôležitý míľnik projektu.

Stavebné práce na ostatných častiach D4 podľa stavebníka tiež pokračujú dobrým tempom. Odovzdávanie ukončených komunikácií by tak malo v roku 2020 pokračovať podľa schváleného časového harmonogramu. Celá R7 až po Bajkalskú ulicu by mohla byť otvorená už začiatkom budúceho roka, plán je však v polovici roka 2021. Skonštatoval to Jorge Sanz Bravo zo spoločnosti Ferrovial Agroman Slovakia, ktorá patrí do konzorcia D4R7 Construction.

Úsek R7 v dĺžke 25,2 km, ktorý bude otvorený v najbližších týždňoch, má dve križovatky, päť podjazdov, 11 nadjazdov, jeden most pre peších a tri ekodukty.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.