Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Tri novely zákonov s dosahmi za stovky miliónov eur na štátny rozpočet a ku všetkým pribalený návrh na skrátené legislatívne konanie. Ako premiér Peter Pellegrini v utorok ohlásil, tak sa včera stalo. Vláda odklepla 13. dôchodok, dvojnásobný rodičovský prídavok na dieťa aj zrušenie diaľničných známok.

​Aby to všetko mohlo byť schválené do volieb, kabinet poslancom navrhuje rokovať v zrýchlenom režime. Zákon pozná pritom len tri dôvody, keď je skrátené konanie možné: ak sú ohrozené základné ľudské práva a slobody, ak hrozia hospodárske škody alebo ak je ohrozená bezpečnosť krajiny. Či vládne novely tieto podmienky spĺňajú alebo nie, bude na poslancoch. Keďže postoj koaličného Mosta k celej tejto iniciatíve je odmietavý, v procese je viacero otáznikov:

1. Uznášaniaschopnosť pléna a schválenie programu
Prvou prekážkou mimoriadnej schôdze parlamentu môže byť, či sa vôbec začne. Most avizoval, že ju nepodporí, pridá sa však ĽSNS, vraj kvôli Istanbulskému dohovoru, o ktorom sa tiež bude hovoriť. Spolu so Smerom a SNS tak bude k dispozícii 74 hlasov. Ak sa opozícia prezentovať nebude, nestačí to. Koalícii však dlhodobo pomáha trojica nezaradených na čele s Petrom Marčekom. Pri prezentácii a schvaľovaní programu by tak mohlo byť dosť hlasov.

90% zľava na predplatné

Získajte neobmedzený prístup k objektívnemu a nestrannému obsahu teraz len za 0,9 € na mesiac.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.