Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.02.2020, 16:42 Aktualizované dňa 11.02.2020 o 17:50

Generálna prokuratúra pri eurozatykači porušila práva šéfa koncernu MOL, rozhodol Ústavný súd

Vec sa týka sporného európskeho zatykača, ktorý na Hernádiho v minulosti vydal chorvátsky súd, a jeho vykonateľnosti na Slovensku.

Generálna prokuratúra pri eurozatykači porušila práva šéfa koncernu MOL, rozhodol Ústavný súd
Zdroj: Reuters

Generálna prokuratúra porušila základné práva šéfa maďarskej energetickej spoločnosti MOL Zsolta Hernádiho na inú právnu ochranu a spravodlivý proces.

Rozhodol o tom v utorok I. senát Ústavného súdu, čím v tejto časti vyhovel Hernádiho ústavnej sťažnosti.

Vec sa týka sporného európskeho zatykača, ktorý na Hernádiho v minulosti vydal chorvátsky súd, a jeho vykonateľnosti na Slovensku.

Súd v chorvátskom Záhrebe vydal 15. decembra 2015 na sťažovateľa európsky zatýkací rozkaz, na základe ktorého bol vložený záznam do Schengenského informačného systému.

Pri sťažnosti na ÚS išlo najmä o aplikáciu paragrafu zákona o európskom zatýkacom rozkaze, ktorý upravuje tzv. predbežné preskúmanie záznamu. Ústavní sudcovia sa zaoberali otázkou rozsahu, v akom je potrebné predbežne preskúmať záznam, a či tak GP urobila.

"Ústavný súd dospel k záveru, že generálna prokuratúra pri vybavení tretieho podania sťažovateľa neuplatnila svoju právomoc v rozsahu, ktorý jej vyplýval z právnej úpravy, teda konala arbitrárne. Ústavný súd preto nálezom rozhodol, že generálna prokuratúra oznámením z 27. novembra 2018 porušila základné právo sťažovateľa na inú právnu ochranu podľa článku 46, odsek 1 Ústavy SR a právo na spravodlivý proces podľa článku 47 Charty základných práv Európskej únie," uviedol sudca spravodajca Miroslav Duriš.

ÚS zrušil napadnuté oznámenie GP a vec jej vrátil na ďalšie konanie. Jej úlohou pri ďalšom postupe bude podľa Duriša zohľadniť právne názory ÚS a znovu sa zaoberať tretím podaním sťažovateľa. GP musí tiež zaplatiť sťažovateľovi trovy konania v sume 1038 eur.

Pri európskom zatykači ide o korupčnú aféru z roku 2009 v súvislosti s dohodou umožňujúcou koncernu MOL získať kontrolu nad chorvátskou ropnou a plynárenskou spoločnosťou INA. Chorvátsko roky žiada zadržanie Hernádiho pre údajné podplácanie bývalého premiéra Iva Sanadera sumou desať miliónov eur.

Maďarsko však odmieta jeho vydanie, ako aj obvinenia. Záhrebský súd vlani v decembri v obnovenom procese uznal Sanadera a generálneho riaditeľa MOL za vinných z úplatkárstva. Sanadera odsúdil na šesť rokov a Hernádimu, ktorého stíhali v neprítomnosti, uložil dvojročný trest. Obaja vinu popierajú.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.