Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.02.2020, 12:35

Rusko ešte pred rozsudkom spomína Najvyšší súd. Proces je riadený ambasádou USA a Lipšicom, sťažuje sa

Pavol Rusko opustil súd so slovami, že nechce byť prítomný pri niečom, čo už je podľa jeho slov dávno rozhodnuté.

Obžalovaný Pavol Rusko na utorňajšom pojednávaní v kauze zmenky strávil v súdnej sieni len niečo menej ako dve hodiny. 

"Nepovažujem tento proces za spravodlivý, je tendenčný" vyhlásil predtým, ako požiadal senát o pojednávanie v jeho neprítomnosti.

​Súd mu vyhovel a tak opustil pojednávaciu miestnosť so slovami, že nechce byť prítomný pri niečom, čo už je podľa jeho slov dávno rozhodnuté mimo súdnej siene.

Rusko chce svedectvá

Rusko sa pri odchode pristavil pri novinároch, ktorým povedal, že pojednávanie opúšťa na protest proti tomu, ako je proces vedený. 

"My vieme, že všetky dôkazy nám budú odmietnuté," hovorí Rusko. Bývalý šéf Markízy tvrdí, že súd odmietne vypočuť ľudí, ktorí by mali priniesť osobné svedectvo, že zmenky videli. 

Nikto zo svedkov však počas viac ako siedmich mesiacov pojednávania nepotvrdil, že zmenky videl. Neurobila tak ani Ruskova exmanželka Viera či podnikateľ Ján Kováčik, o ktorom Rusko tvrdí, že mu o zmenkách povedal.

Obhajoba sa tiež odvoláva na to, že riešenie zmenkami navrhol právnik Ernest Valko, ktorý bol v roku 2010 zavraždený.  

Spomína Najvyšší súd

Rusko hovorí, že súdny proces nie je spravodlivý. "Je manažovaný ambasádou Spojených štátov amerických, riadený pánom Lišpicom," hovorí a sťažuje sa na to, že obhajoba nemôže priniesť dôkazy. 

Bývalý minister hovorí, že už je dopredu známe, ako celý proces dopadne. "Očakávam, že na Najvyšší súd ešte takéto praktiky neprišli," odpovedal na otázku, či očakáva, že bude odsúdený. 

Podpis zmenil naschvál

Rusko tiež napádal výpoveď písmoznalkyne Eriky Strakovej, ktorá v znaleckom posudku uviedla, že jeho podpis na zmenkách nebol z roku 2000, ale až z obdobia po roku 2013. 

Podľa exšéfa televízie ide o "vyžiadané svedectvo." Straková v pondelok hovorila o motivácii človeka k zmene podpisu. Rusko tvrdí, že podpis zmenil kvôli zahraničnej ochranke televízie. 

Tvrdí, že na zmenky sa naschvál podpísal inak, aby sa ochranka nedozvedela o 500 miliónoch korún pre Kočnera.

„Ja som to podpísal bez ich vedomia a poza ich chrbát,“ vysvetľuje Rusko, prečo o zmenkách nechcel nikomu povedať. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.