Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.02.2020, 16:52 Aktualizované dňa 10.02.2020 o 15:19

Počasie na Slovensku sa umiernilo. Orkán Sabine má však v Európe na svedomí najmenej päť obetí

  • Za silný vietor v Európe môže orkán Sabine.
  • Ten už spôsobil zrušenie stoviek letov a vlakových spojení.
  • V Poľsku, neďaleko hraníc so Slovenskom, pád strechy zabil matku s dcérou. 
  • Výstraha druhého stupňa platí do večera. 
Počasie na Slovensku sa umiernilo. Orkán Sabine má však v Európe na svedomí najmenej päť obetí
Zdroj: TASR/František Iván

​Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) dnes doobeda zvýšil výstrahu pred vetrom pre niektoré oblasti západného Slovenska. Pre celý Bratislavský kraj aj okresy Dunajská Streda a Nitra vydal výstrahu tretieho stupňa.

SHMÚ neskôr predpoveď upravil a v súčasnosti platí na časti územia výstraha druhého stupňa.

Zdroj: SHMÚ

​​Meteorológovia očakávali rýchlosť vetra 105 až 115 kilometrov za hodinu. "Táto rýchlosť predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Pravdepodobnosť výskytu mimoriadnych škôd a ohrozenia ľudských životov je veľmi vysoká," uvádza SHMÚ. 

​"Dnes pôjde vonku o život, dávajte si pozor. Medzi 14 a 16 h sa to zdá byť teraz najhoršie. V čase prechodu orkánu sa lepšie vonku vôbec nepohybovať a necestovať," napísal na facebooku Andrej Kovarik, splnomocnenec primátora Bratislavy pre životné prostredie.

Mesto Bratislava vo svojom varovaní pred silným nárazovým vetrom odporúča obmedziť pohyb pod stromami najmä v parkoch a mestských lesoch.

Na celom území 

So silnejším vetrom však počas pondelka treba počítať na celom území Slovenska. Pre značnú časť západného Slovenska a v niektorých severných oblastiach stredného a východného Slovenska platia výstrahy druhého stupňa.

Vietor môže dosiahnuť rýchlosť v nárazoch 85 až 105 kilometrov za hodinu, na horách vo výške 1500 metrov to môže byť 135 až 160 kilometrov za hodinu, varovalo SHMÚ.

Výstraha prvého stupňa je vydaná pre niektoré okresy Trenčianskeho, Banskobystrického, Žilinského a Prešovského kraja. Na niektorých miestach si treba dávať naďalej pozor aj na poľadovicu.

Problémy v Európe

Za silný vietor v Európe môže orkán Sabine. Ten už spôsobil zrušenie stoviek letov a vlakových spojení na severozápade. V Británii, Írsku a Českej republike pre víchricu ostali bez elektriny tisícky domovov. 

Výstrahy pred silným vetrom vydali vo väčšej časti severného Francúzska, kde úrady odporučili ľuďom vyhnúť sa pobrežiu.

Britániu, kde sa Sabine nazýva Ciara, orkán zasiahol už v sobotu. Spôsobil rozsiahle povodne a sprevádzal ho vietor s rýchlosťou až 150 kilometrov za hodinu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.