Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.02.2020, 11:00 Aktualizované dňa 05.02.2020 o 11:52

Remišová chce kvôli Národnému štadiónu mimoriadny výbor. Poukazuje na nezákonné zmluvy

Opozičná poslankyňa zároveň vyzvala ministerku Lubyovú, aby žiadne dodatky nepodpisovala.

Remišová chce kvôli Národnému štadiónu mimoriadny výbor. Poukazuje na nezákonné zmluvy
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Nezaradená poslankyňa Národnej rady (NR) SR Veronika Remišová podáva trestné oznámenie v súvislosti s výstavbou Národného futbalového štadióna (NFS). Robí tak pre podozrenia zo spáchania trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa, ktoré sa týka podpisovania dodatkov a zmluvy o budúcej kúpnej zmluve. Ministerku školstva Martinu Lubyovú (SNS) zároveň vyzvala, aby žiadny dodatok tesne pred voľbami nepodpisovala.

Remišová má tiež podľa svojich slov už vyzbieraný dostatok podpisov na zvolanie mimoriadneho parlamentného školského výboru. Od ministerky chce, aby na výbore zverejnila všetky dokumenty týkajúce sa podpisu dodatkov.

Zmluva mohla byť podpísaná nezákonne

​Podľa poslankyne sa zmluvou výrazne menili podmienky odkúpenia štadióna tak, že mohol byť výrazne znevýhodnený verejný záujem. "Takisto budem žiadať, aby príslušné orgány preskúmali, či v súvislosti s podpisovaním dodatkov za ministra SNS nedošlo k porušeniu zákona tým, že ministerstvo uzatváralo zmluvy napriek tomu, že podľa zákona na to nemalo právomoci," doplnila na stredajšej tlačovej konferencii.

Remišová vyzýva Lubyovú na nepodpísanie dodatkov, keďže je podľa nej celý tento projekt pre štát nevýhodný a je možné, že koná protizákonne a legalizuje nezákonne podpísanú zmluvu.

Na školskom výbore bude Remišová žiadať, aby ministerka zverejnila všetky dokumenty týkajúce sa podpisu dodatkov a odpovedala na otázky v súvislosti so "zjavnou nevýhodnosťou tohto kšeftu pre štát a občanov".

Predseda parlamentného výboru Ľubomír Petrák (Smer-SD) pre TASR uviedol, že výbor musí zvolať do siedmich dní, predpokladá, že sa bude konať v budúcom týždni. Petrák podľa svojich slov nevie zaručiť, že výbor bude v aktuálnom predvolebnom období uznášaniaschopný.

Remišová kritizuje, že bývalý minister školstva Peter Plavčan (SNS) podpísal nevýhodnú zmluvu o budúcej zmluve, v ktorej sa štát zaviazal štadión odkúpiť. Z právnej analýzy podľa nej vyplýva, že Plavčan nemal právomoc zmluvu o budúcej zmluve podpísať a urobil tak zrejme protizákonne.

Štadión má stáť viac

Remišová dodala, že podľa zákona, ktorý platil v tom čase, rozhodnutia o výstavbe, modernizácii a rekonštrukcii športovej infraštruktúry národného významu bola oprávnená robiť vláda a nie minister.

Vláda minulý týždeň odsúhlasila dodatok k zmluve o budúcej kúpnej zmluve na NFŠ, podľa ktorého sa cena zvýši na 98 447.000 eur. Ako uviedla po zasadnutí vlády ministerka školstva, dodatočné náklady a ich oprávnenosť verifikovala renomovaná poradenská spoločnosť KPMG, pričom za oprávnené dodatočné náklady sa ohodnotili len tie, ktoré nesúviseli s predlžovaním výstavby či nárastom cien materiálu.

Zároveň zdôraznila, že schválenie zvýšenej sumy automaticky neznamená vyplatenie. Ak by štát neakceptoval odôvodnenú a objektívne vzniknutú vyššiu sumu za zhotovenie, investor by sa podľa nej sumy domáhal súdnou cestou.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.