Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.02.2020, 14:55 Aktualizované dňa 04.02.2020 o 16:07

Danko adresoval výzvu Čaputovej: Vyjadrenia prezidentky ma šokovali, bol to chybný krok

Andrej Danko sa prezidentke ospravedlnil, následne ju kritizoval.

Andrej Danko a Zuzana Čaputová
Zdroj: TASR

Predseda parlamentu Andrej Danko sa ospravedlnil prezidentke Zuzane Čaputovej. Tvrdí, že pri jeho výroku na adresu prezidentky došlo k nepochopeniu toho, čo mal na mysli. 

"Ospravedlňujem sa jej ako žene, ak sa jej to dotklo," povedal na brífingu a dodal, že si váži Prezidentský palác a rešpektuje prezidentku.

Danko hovorí, že v parlamente došlo pri jeho výroku k zámene slov dôstojnosť a úcta. Tieto slová mal podľa neho spliesť poslanec Ondrej Dostál.

"Presné moje slová boli: K pani prezidentke nemám dôstojnosť. Budem si ctiť Prezidentský palác, keď bude apolitický, nezávislý a nebude slúžiť feťákom ako ste vy," zopakoval svoj výrok Danko.

Šéf parlamentu zároveň na svojom brífingu prezidentku kritizoval, že podľa jeho slov nie je apolitická. "Chcem od pani prezidentky, aby neslúžila politickým záujmom Progresívneho Slovenska," uviedol na adresu Čaputovej.

Dankovi prekážali vyjadrenia o Kotlebovi

Danko ďalej dodal, že prezidentka legitimizuje stranu Mariana Kotlebu. "Jej vyjadrenie o tom, že by rešpektovala vládu, kde by boli fašisti, a nie len, že by rokovala s Kotlebom, boli šokujúce."

Podľa Danka nie je Čaputová povinná poveriť ĽSNS zostavením vlády v prípade, že vyhrá voľby. "Toto bol jasne chybný krok a legitimizácia," tvrdí.  

Prezidentka na konci januára uviedla, že ak by niekto chcel vytvoriť vládu s podporou ĽSNS, tak takúto vládu vymenuje. Tvrdí, že by nemala inú možnosť, ako rešpektovať vôľu voličov. 

Danko hovorí o hrozbe stretu

Šéf SNS tiež vyzval Čaputovú, aby na budúci týždeň zvolala stretnutie troch najvyšších ústavných činiteľov. Chce na ňom prebrať pozíciu Slovenska k Istanbulskému dohovoru.

Tvrdí totiž, že na 11. februára je pred Prezidentským palácom ohlásené zhromaždenie Slovenského dohovoru za rodinu.

"Hrozí reálny stret síl na čele s Trubanom a Progresívnym Slovenskom a síl, ktoré chcú parazitovať na téme Istanbulského dohovoru, Mariana Kotlebu," vyjadril svoje obavy šéf parlamentu a vyzval prezidentku, aby zabránila možnému konfliktu.  

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.