Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.02.2020, 18:52 Aktualizované dňa 03.02.2020 o 19:46

Slováci evakuovaní z Číny nemajú koronavírus. Testy dopadli negatívne

Obaja sú hospitalizovaní v nemocnici v Banskej Bystrici.

Slováci evakuovaní z Číny nemajú koronavírus. Testy dopadli negatívne
Zdroj: TASR - Ján Krošlák

Výsledky laboratórnych testov na nový koronavírus dvoch pacientov, ktorých v pondelok okolo šiestej hodiny ráno hospitalizovali po transporte z Prahy na oddelenie infektológie v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici, sú negatívne.

Konštatoval to predseda vlády, poverený riadením ministerstva zdravotníctva, Peter Pellegrini (Smer-SD) a TASR o tom podvečer informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Dvaja Slováci s podozrením na koronavírus prileteli v nedeľu (2. 2.) spoločne s piatimi Čechmi francúzskym špeciálom z čínskeho mesta Wu-chan, uzavretého epicentra šírenia nového koronavírusu.

"V noci na pondelok pricestovali do Prahy a následne boli transportovaní do Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici. Nemajú nový koronavírus. Výsledky laboratórnych testov ukázali, že ich vzorky sú negatívne," zdôraznil premiér.

Podľa Eliášovej sa počnúc pondelkom zároveň robí laboratórna diagnostika už aj na Slovensku, a to v Národnom referenčnom centre pre chrípku pri Úrade verejného zdravotníctva SR. Výsledky testov sú tak známe skôr, ako keď boli zasielané do laboratória v Nemecku.

"Aj vďaka tomu boli výsledky vzoriek dvoch Slovákov známe počas niekoľkých hodín," vysvetlil Ján Mikas, hlavný hygienik SR.

"Neprejavujú známky akútneho respiračného ochorenia. Sú izolovaní na samostatnej izbe a bude s nimi komunikovať a starať sa o nich vyhradený personál, ktorý k nim bude pristupovať v ochranných pracovných prostriedkoch. Bez ohľadu na výsledok budú z preventívnych dôvodov 14 dní v karanténe," konštatovala pre TASR v pondelok ráno po hospitalizácii dvoch pacientov hovorkyňa Rooseveltovej nemocnice Ružena Maťašeje.

Zdravotníci od pondelka posilnili telefonické linky. Na každom krajskom regionálnom úrade verejného zdravotníctva sú k dispozícii odborníci pripravení zodpovedať otázky verejnosti.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.