Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.02.2020, 08:00 Aktualizované dňa 03.02.2020 o 17:06

Siedmy deň megaprocesu: Znalkyňa vo videu z Mače nespoznala vraha

Osobu sa identifikovať nepodarilo, ale pravdepodobne ide na všetkých záznamoch o rovnakého človeka. Tak znela výpoveď Oľgy Petrusovej, znalkyne z odporu antropológia, ktorá skúmala, či sa na kamerových záznamoch z Veľkej Mače nachádza obžalovaný Miroslav Marček.

Potvrdiť to však nedokázala. Isté sú len dve veci – Marčeka, ktorý jej bol predložený ako porovnávacia osoba, nemožno vylúčiť a rovnako sedia aj dátumy, v ktorých si mal bývalý vojak prezerať Kuciakov dom a napokon vraždiť. Petrusová tak nepriamo potvrdila Marčekovu výpoveď, ktorý sa k viacnásobnej obhliadke miesta činu aj k streľbe priznal.

​Jeden z mnohých
Záznam z kamery je len jedným z mnohých vykonávaných dôkazov. Jednoznačná identifikácia páchateľov preto nemusí byť nevyhnutná.

Ak iné vykonané dôkazy budú v tomto konaní v dostatočnej miere a bez pochybností preukazovať ich vinu, takáto skutočnosť nezabráni odsúdeniu obžalovaných,“ hovorí advokát Alan Strelák.

Predsedníčka senátu však napriek tomu požiadala prokurátora, aby záznamy vykonal ako vecný dôkaz. Znalkyňa Petrusová tak bude na súd predvolaná znova.

Len typová, nie individuálna zhoda
Z kamerového záznamníka zo zadnej časti tribúny na futbalovom ihrisku vo Veľkej Mači sa už skôr polícia pokúšala určiť váhu a pohlavie podozrivej osoby. Podľa Petrusovej to však nie je možné.

Z vlastností podozrivého však na súde vymenovala masívnosť a oblý chrbát. Jej tvrdenia doplnili závery znalcov z kriminalisticko-expertízneho ústavu. Z nich vyplýva, že zo záberov bolo možné určiť výšku postavy aj dĺžku kroku, pričom typovú zhodu uviedli aj pri kladení chodidla. Všetky tieto uvedené znaky sú zhodné na osobe zo záznamov z 15., 16., 19. a 21. februára 2018.

Na individuálnu zhodu je potrebné nájsť aspoň nejaký ďalší parameter. Ideálne je, ak sú viditeľné znaky ako tetovania, jazvy či znamienka,“ vysvetlil pre HN Radoslav Beňuš z Katedry antropológie Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave.

Strieľali dvaja?
Skoršie priznanie Marčeka potvrdzujú aj výsledky pitvy zavraždených snúbencov. Podľa nich bola Martina Kušnírová zranená na hlave jedným výstrelom, následkom ktorého upadla do bezvedomia a krátko potom došlo k zastaveniu srdca. Marček opísal situáciu podobne s tým, že ju strelil raz a hneď vedel, že je mŕtva.

Jána Kuciaka mal streliť do hrude po otvorení dverí a pri odchode mu dal aj ranu istoty. Znalci označili ako príčinu jeho smrti krvácanie zo srdca v dôsledku strelnej rany. „Našli sa dva projektily, jeden strelný otvor,“ uvádza sa v pitevnej správe.

Kriminalistický znalec Miroslav Šimonič na súde potvrdil, že nábojnice a náboje, ktoré zaistili, boli vystrelené z jednej zbrane. Dokonca nevylúčil ani to, že by mohli skončiť v jednom strelnom kanáli, aj keď boli vystrelené s niekoľkosekundovým odstupom.

Advokáti obžalovaných však v priebehu pojednávania operovali s teóriou, že strelci boli dvaja, a preto strely skončili v jednom kanáli, čo odborníci nevylúčili. Ak by sa ich predpoklady potvrdili, Marčekova výpoveď by bola spochybnená.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.