Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.01.2020, 12:36

Dvaja Slováci s podozrením na koronavírus sú stabilizovaní, lekári čakajú na výsledky

​Pacienti sú izolovaní v samostatnej časti Kliniky infektológie a cestovnej medicíny v Martine.

Dvaja Slováci s podozrením na koronavírus sú stabilizovaní, lekári čakajú na výsledky
Zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Dvaja Slováci s podozrením na koronavírus, ktorých vo štvrtok večer previezli zo Žiliny do Univerzitnej nemocnice Martin (UNM), sú aktuálne v stabilizovanom zdravotnom stave. Uviedla to Katarína Kapustová z úseku generálneho riaditeľa UNM.

"U mužov sa neprejavilo žiadne zhoršenie, nevyžadujú si špecifickú liečbu. Sú bez teploty, majú priebeh ľahkej infekcie," informovala o tom Kapustová.

Pacienti sú izolovaní v samostatnej časti Kliniky infektológie a cestovnej medicíny.

"Aktuálne máme situáciu pod kontrolou. Myslím si, že nie je dôvod na šírenie paniky, pretože ide len o podozrenie na možné ochorenie týmto vírusom. Čakáme na výsledky z odobratých vzoriek," skonštatovala Kapustová.

Muži sa nechali prezrieť už vo Frankfurte

Dvaja Slováci s podozrením na koronavírus boli pracovne tri týždne v Číne, asi 1500 kilometrov od epicentra epidémie. Prileteli cez Šanghaj do Frankfurtu nad Mohanom, odkiaľ pricestovali na Slovensko autom.

Počas letu pociťovali malátnosť, škrabanie na priedušnici a nechali sa už vo Frankfurte prezrieť zdravotníkom.

V Žiline navštívili urgentný príjem

Pretože nevykazovali závažné známky akútneho respiračného ochorenia, odporučili im cestovať domov a dať sa dovyšetrovať. Po príchode do Žiliny navštívili urgentný príjem.

Odtiaľ ich vzhľadom na cestovateľskú anamnézu transportovali za prísnych karanténnych podmienok do UNM, doplnila Kapustová.

Muži sú v karanténe a majú vyčlenený zdravotnícky personál, ktorý nebude ošetrovať iných pacientov. Obom pacientom odobrali vzorky krvi, ktoré poslali do špeciálnych laboratórií, kde ich otestujú na koronavírus.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.