Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.01.2020, 10:30 Aktualizované dňa 31.01.2020 o 11:22

Slovensko je pripravené evakuovať dvoch Slovákov z Číny kvôli podozreniam na koronavírus, vyhlásil Pellegrini

Premiér informoval, že spolu s hlavným hygienikom sa vypracoval postup evakuácie dvoch Slovákov priamo z Číny.

Slovensko je pripravené evakuovať dvoch Slovákov z Číny kvôli podozreniam na koronavírus, vyhlásil Pellegrini
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Premiér Peter Pellegrini dnes na Úrade vlády potvrdil, že dvaja Slováci, ktorí sa vrátili z Číny, boli prevezení do Martina kvôli podozreniam na koronavírus.

Ich odobraté vzorky boli zaslané do laboratória, čakáme na oficiálne výsledky testov," informoval Pellegrini. Premiér dodal, že sú pod drobnohľadom vzhľadom k tomu, okrem príznakov spĺňajú aj druhú podmienku a tou je, že pricestovali z krajiny, kde koronavírus vznikol.

​Spolu s hlavným hygienikom sa vypracoval postup evakuácie dvoch Slovákov priamo z Číny.

"V najbližších hodinách alebo dňoch by mali absolvovať let smerom domov. S tým, že už sú sústredení v meste, odkiaľ bude odlietať lietadlo aj s ďalšími Európanmi," povedal premiér.

Dodal, že podľa toho, či budú prejavovať príznaky, tak vtedy budú ošetrovaní priamo v nemocnici v Číne. Ak nebudú prejavovať príznaky, tak budú môcť nastúpiť do lietadla a budú prevezení do niektorých z európskych letísk, kde si ich Slovensko vyzdvihne špeciálnymi sanitkami.

"A je pripravený celý postup. Títo ľudia budú po návrate, aj keby neprejavovali žiadne príznaky, umiestnení 14 dní v karanténe v nemocnici v Banskej Bystrici
na oddelení infektológie. Budú izolovaní od inej verejnosti. V prípade potreby by mali byť naložení do sanitiek už priamo na ploche po vystúpení z lietadla," vysvetlil Pellegrini.  

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.