Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.01.2020, 12:05 Aktualizované dňa 28.01.2020 o 13:18

Koronavírus sa na Slovensku nepotvrdil ani u jedného z troch pacientov

Ochorenie sa prejavuje horúčkou, kašľom, dýchavičnosťou a môže prerásť až do zápalu pľúc.

Zdravotnícky personál kontroluje pacienta nakazeného koronavírusom v nemocnici vo Wu-chane.
Zdroj: Reuters

Koronavírus nebol na Slovensku potvrdený u žiadnej osoby. Výsledky laboratórnych vyšetrení u troch osôb s podozrením na ochorenie boli negatívne. Povedal to predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) poverený riadením Ministerstva zdravotníctva.

„Nový koronavírus 2019-nCoV nebol k 28. januáru potvrdený u žiadnej osoby na Slovensku. Výsledky laboratórnych vyšetrení u troch osôb s podozrením na ochorenie spôsobené novým koronavírusom boli negatívne," uviedol Pellegrini.

Hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová pripomína, že ochorenie sa prejavuje horúčkou, kašľom, dýchavičnosťou a môže prerásť až do zápalu pľúc. "V prípade, že ste neboli v krajinách, kde sa nový koronavírus nachádza, respektíve ste neboli v kontakte s osobami, ktoré uvedené krajiny navštívili, ide s veľkou pravdepodobnosťou o klasickú chrípku či prechladnutie, a preto netreba podliehať panike," podotkla Eliášová.

Telefonicky sa môžu občania obrátiť v prípade akýchkoľvek otázok na linku 0917 222 682. Rovnako môžu využiť emailovú komunikáciu na adrese novykoronavirus@uvzsr.sk. Linka začne fungovať v pondelok od 15.30 h.

​Premiér po pondelkovom zasadnutí krízového štábu na pôde rezortu zdravotníctva deklaroval, že Slovensko urobí viaceré preventívne opatrenia proti šíreniu koronavírusu. Preverí sa pripravenosť na letiskách či na dvoch hraničných prechodoch, ale aj v nemocniciach. Verejnosť vyzval na očkovanie proti chrípke a nešírenie paniky. Odporúča tiež zvážiť cestovanie do zahraničia.

"V súvislosti s novým koronavírusom bude Úrad verejného zdravotníctva priebežne aktualizovať vydávané informácie a poskytovať ich odbornej i laickej verejnosti," uviedla Eliášová.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.