Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.01.2020, 08:57 Aktualizované dňa 28.01.2020 o 11:47

Kamionisti spustili blokádu. Neprejazdné sú niektoré hraničné priechody, štrajk je aj v Ružomberku

Polícia odporúča vodičom, aby sa, pokiaľ je to možné, úplne vyhli Ružomberku.

Kamionisti spustili blokádu. Neprejazdné sú niektoré hraničné priechody, štrajk je aj v Ružomberku
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Obnovené blokády kamiónovej dopravy slovenských autodopravcov sa týkajú 14 cestných hraničných priechodov, z toho piatich s Českou republikou.

Oznámila to dnes Únia autodopravcov Slovenska (UNAS), ktorá pokračovanie protestov ohlásila na dnešok od 08:00. Okrem toho naplánovala protesty v Žiline a Ružomberku, cez ktoré prechádzajú dôležité cestné ťahy. 

V Ružomberku spustili štrajk predpoludním. Polícia odporúča vodičom, aby sa, pokiaľ je to možné, úplne vyhli mestu. 

"Tranzitnej doprave odporúčame využiť obchádzkovú trasu v smere na Banskú Bystricu cez horský priechod Čertovica v oboch smeroch. Regionálnej doprave obchádzku cez obce Bešeňová, Liptovská Teplá, Lisková a Likavka," dodali policajti.

Aktuálne sú tiež blokované hraničné priechody Makov, Drietoma, Lysá pod Makytou, Trstená, Kúty-Brodské, Čuňovo-Rajka či Šahy.

K opätovným protestom, ktoré boli prerušené 13. januára, pristúpila UNAS potom, čo ministerstvá financií a dopravy neprijali návrhy na výrazné zníženie cestnej dane a na zvýšenie zľavy z mýta v závislosti na prejdenej vzdialenosti.

Podľa UNAS napríklad cestná daň na nákladné autá, ktorú platia podnikatelia, je na Slovensku druhou najvyššou v EÚ.

Nespokojní slovenskí dopravcovia už skôr v tomto mesiaci a v čase pokračujúcej kampane pred februárovými parlamentnými voľbami takmer týždeň protestovali na rôznych cestách.

​Zablokovali aj niektoré hraničné priechody do susedných krajín. Protest prerušili po výzve premiéra Petera Pellegriniho na rokovania, ktoré ale k dohode neviedli. Ministerstvo financií oznámilo, že vplyvy nových návrhov UNAS na štátny rozpočet predložia na stredajšom rokovaní vlády.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.