Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.01.2020, 00:00

Mestá musia triediť viac odpadkov

Samosprávy má prinútiť k triedeniu smetí viacero opatrení. Najviac pocítili zvýšenie poplatkov za skládkovanie.

Mestá musia triediť viac odpadkov
Zdroj: Dreamstime

Sklo, plasty, papier, biologický odpad. Aj keď má každá obec na Slovensku pre svojich obyvateľov kontajnery na recyklovanie, našinci aj tak hádžu smeti najviac do komunálneho odpadu. Na skládkach tak končia až dve tretiny odpadkov. A to nás radí medzi horšie krajiny v Európskej únii. Slovensko podľa posledných dát Eurostatu recyklovalo v roku 2018 zhruba 36 percent odpadu, podľa európskych cieľov by sme mali už v tomto roku triediť až polovicu smetí.


Pohnúť Slovensko vpred v recyklovaní má aj vládna novinka, ktorá má prinútiť obce k tomu, aby viac separovali. A to tak, že zvyšuje pre samosprávy podiel odpadu, ktorý musia recyklovať. Mestá a dediny majú od februára vytriediť minimálne 33 percent smetí, doteraz to bolo 30 percent.


Drahšie skládkovanie
Ak sa to obci nepodarí, nehrozia jej žiadne sankcie. Príde však o možnosť získať dotáciu z envirofondu. Z neho si mestá môžu zafinancovať napríklad odstraňovanie nelegálnych skládok alebo envirovýchovu.

„Motiváciou sú pre nás skôr faktúry, k

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.