Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.01.2020, 09:26 Aktualizované dňa 27.01.2020 o 15:57

Pellegrini reaguje na hrozbu koronavírusu. Nariadil cvičenia na letisku a hraničných priechodoch

Na stretnutí sa premiér informoval, aká je aktuálna situácia v Európe a ako je Slovensko pripravené reagovať a chrániť našich občanov pred nákazou.

Premiér Peter Pellegrini nariadil cvičenia na bratislavskom letisku a hraničných priechodoch vo Vyšnom Nemeckom a Čiernej nad Tisou v súvislosti so situáciou ohľadne koronavírusu.

"Aktivovanie systému aktivít"

Premiér to povedal po zasadnutí krízového štábu na ministerstve zdravotníctva. Pôjde o "aktivovanie systému aktivít", ktoré sú potrebné v prípade zachytenia pacienta priamo pri príchode na Slovensko. 

Pellegrini potvrdil, že podozrenia z tohto vírusu na Slovensku sa nepotvrdili.

"Situáciu nemôžeme podceniť. Klinickými testami už bol potvrdený v troch prípadoch vo Francúzsku. Čiže je definitívne potvrdené, že vírus je v Európe. Druhá zavažná informácia je, že kým sa predpokladalo, že vírus prešiel na človeka zo zvieraťa, tak teraz sa potvrdilo, že sa prenáša aj z človeka na človeka," povedal premiér.

​Robiť testy ohľadne vírusu bude môcť Slovensko robiť už od budúceho týždňa, dovtedy sa vzorky posielajú do Berlína. Pellegrini vyčlenil 400-tisíc eur naďalší prístroj, ktorý pomôže laboratóriu.

Najrizikovejším bodom sú letiská

Premiér upozornil, že najrizikovejším bodom sú medzinárodné letiská vo Viedni a Budapešti. "Chcel by som ľudí požiadať, aby cestovali len v nevyhnutnej miere čo sa týka týchto dvoch letísk."

Zároveň ministerstvo zdravotníctva vydá pokyn na rovnaké aktivovanie a cvičenie pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti vo všetkých slovenských regiónoch, aby postupovali spoločne so špeciálnymi záchrannými zložkami.

V hre je aj zavedenie monitoringu

Podľa predsedu vlády ľudia pracujúci v zdravotníckych zariadeniach dostávajú metodické pokyny k tomu, ako sa zachovať v prípade výskytu vírusu.

Nevylúčil ani zavedenie monitoringu, resp. náhodné kontroly ľudí, ktorí prichádzajú na územie SR cez bratislavské letisko. Vylúčil, že by sa na Slovensku vyskytol koronavírus, tvrdenie však ešte musia potvrdiť výsledky testov z laboratória. Premiér tiež uviedol, že v Číne by sa malo podľa rezortu diplomacie nachádzať 40 slovenských občanov. Potvrdil tiež, že definitívne výsledky troch prípadov na podozrenie z koronavírusu sa majú potvrdiť počas tohto týždňa. Nepredpokladá však, že sa vírus potvrdí.

Rizikom sú letiská vo Viedni a Budapešti

"Situáciu máme plne pod kontrolou," vyhlásil v pondelok. Riziko však predstavujú podľa jeho slov medzinárodné letiská vo Viedni a v Budapešti.

"Čo sa týka epidemiologickej situácie, určite viete z médií, že jednotlivé čísla o potvrdených prípadoch a o úmrtiach sa zvyšujú. Počítame s tým, že najbližšie dni a týždne sa tieto čísla budú meniť," komentoval hlavný hygienik Ján Mikas, pričom zdôraznil, že veľmi dôležitý je poznatok, že ochorenie sa prenáša z človeka na človeka.

Prízvukoval, že situáciu okolo koronavírusu nepodceňujú a snažia sa byť čo najlepšie pripravení na prípady, keď by sa choroba mohla dostať aj na Slovensko. "Vydal som usmernenie na postup pri odbere materiálu. ÚVZ pracuje na zavedení špecifickej diagnostiky pre tento vírus. Spolupracujeme aj so zahraničnými laboratóriami, ktoré nám pomáhajú diagnostikovať tento vírus, kým túto metodiku nezavedieme," povedal, pričom poznamenal, že bude zriadená telefonická linka a e-mailová adresa, na ktorú sa môžu ľudia obrátiť.

ÚVZ SR epidemiologickú situáciu sleduje aj naďalej. Mikas tiež pripomenul, že úrad je roky zapojený do varovných systémov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.