Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.01.2020, 10:24

Európa sa musí zjednotiť, uhlíková daň môže ochrániť naše podniky, tvrdí Žiga

Podľa Žigu by napríklad aj košické železiarne US Steel mohli vyrábať oceľ v elektrických peciach, to by však výrazne zdraželo ich výrobu.

Európa sa musí zjednotiť, uhlíková daň môže ochrániť naše podniky, tvrdí Žiga
Zdroj: TASR

Prechod na uhlíkovo neutrálnu ekonomiku zvýši náklady európskych firiem a zníži ich konkurencieschopnosť. Riešením do budúcnosti je zavedenie uhlíkovej dane alebo uhlíkového cla pre spoločnosti, ktoré nemusia plniť environmentálne kritéria povinné pre európske firmy.

Európa sa však musí najskôr názorovo zjednotiť, povedal minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD).

"Bude aj úlohou európskych ministrov sa zjednotiť, pretože názory sú aj na európskej úrovni rôzne," uviedol Žiga. Krajiny, ktoré nemajú napríklad hutnícky priemysel, majú záujem nakupovať čo najlacnejšiu oceľ pre svoje firmy. "My, ktorí máme oceliarsky priemysel, sa prirodzene snažíme chrániť náš hutnícky priemysel, a tam budeme musieť chrániť naše národné záujmy," dodal Žiga.

Ťažký priemysel je jedným z najväčších producentov skleníkových plynov, no existujú aj ekologickejšie spôsoby výroby, ktoré však prinášajú vyššie náklady.

Podľa Žigu by napríklad aj košické železiarne US Steel mohli vyrábať oceľ v elektrických peciach, to by však výrazne zdraželo ich výrobu. Pokles konkurencieschopnosti má potom dosah na zamestnanosť a ziskovosť firiem.

Žiga pripomenul záväzok Slovenska prejsť na uhlíkovo neutrálnu ekonomiku do roku 2050. Optimálne by podľa ministra bolo presadiť jednotný prístup ku klimatickým zmenám nielen v rámci Európy, ale celého sveta. "Treba si uvedomiť, že Európa produkuje osem percent oxidu uhličitého v rámci celého sveta," dodal Žiga.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.