Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.01.2020, 18:30

Slováci dodali do Česka 40 ton maku s morfiom, išiel z dvoch miest

Plodina obsahovala dvojnásobné množstvo ópiových alkaloidov, než aké povoľuje zákon.

Slováci dodali do Česka 40 ton maku s morfiom, išiel z dvoch miest
Zdroj: TASR/Milan Drozd

Tento mesiac smerovali zo Slovenska do Česka dve netradičné dodávky maku siateho. Obe zastavili českí kontrolóri, ktorí prostredníctvom Rýchleho výstražného systému pre potraviny upovedomili o ich nebezpečenstve aj spotrebiteľov. Takmer 40 ton plodiny malo totiž vyšší obsah morfiových alkaloidov, než aký povoľuje zákon.

„Môžeme potvrdiť, že k nám doputoval mak, ktorý sa v súčasnosti vyšetruje pre nadmerné množstvo alkaloidov,“ potvrdil Pavel Kopřiva, hovorca českej Štátnej poľnohospodárskej a potravinárskej inšpekcie.

Slovenskí veterinári pre HN objasnili detaily oboch dodávok. Väčšia zásielka, teda takmer 34 ton, pochádzala z malackej spoločnosti FirstFarms Agra M. Českí inšpektori informovali o dvojnásobne prekročenom množstve morfia aj ďalších odberateľov. Česko je mnohokrát iba tranzitnou krajinou, z ktorej mak smeruje do ďalších štátov.

90% zľava na predplatné

Získajte neobmedzený prístup k objektívnemu a nestrannému obsahu teraz len za 0,9 € na mesiac.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.