Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.01.2020, 00:00

Platiť školné nie je zlý nápad. Najprv však musíme vyriešiť, prečo lekári odchádzajú, tvrdí odborník

Lekárov máme skutočne nedostatok, no pomôže, keď im vystavíme účet za štúdium?

Až 55-tisíc eur – toľko majú zaplatiť lekári, ktorí vyštudovali na Slovensku no pre naše zdravotníctvo neodrobili 10 rokov.

Lekárov máme skutočne nedostatok, no pomôže, keď im vystavíme účet za štúdium? Na to v rozhovore pre HN televíziu odpovedal riaditeľ Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy Peter Goliaš.

„Nemáme lekárov vo vybraných odbornostiach. Sú to predovšetkým všeobecný lekár, pediater, gynekológ a v ústavnej starostlivosti je to napríklad anestéziológ,“ vysvetľuje, ako je to s nedostatkom lekárov Goliaš s tým, že výška platov v týchto odbornostiach je neprimeraná.

Upozorňuje pritom, že štúdium lekára môže trvať aj desať rokov. Takže problém, prečo chýbajú práve v konkrétnych odbornostiach by hľadal v desaťročnej minulosti.

„Štát vtedy zanedbal tú prognózu, ako sa bude vyvíjať počet lekárov,“ uzavrel.

90% zľava na predplatné

Získajte neobmedzený prístup k objektívnemu a nestrannému obsahu teraz len za 0,9 € na mesiac.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.