Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.01.2020, 11:19 Aktualizované dňa 21.01.2020 o 12:57

Rozhodnutie o odsúdení Rybaniča zrušili. Prípad sa vracia na krajský súd

Na krajský súd sa tento prípad vracia kvôli procesnému nedostatku, ktorý vznikol už na okresnom súde.

Rozhodnutie o odsúdení Rybaniča zrušili. Prípad sa vracia na krajský súd
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Prípad bývalého asistenta poslanca SaS Filipa Rybaniča sa vracia na Krajský súd. Najvyšší súd zrušil rozhodnutie o trojročnom podmienečnom treste. Informáciu priniesol Denník Sme.

Na krajský súd sa tento prípad vracia kvôli procesnému nedostatku, ktorý vznikol už na okresnom súde, kde nebol dostatočne špecifikovaný skutok, kvôli ktorému bol Rybanič súdený.

"Senát Najvyššieho súdu na podklade dovolania obvineného Filipa R. zrušil rozhodnutie Krajského súdu v Bratislave a vec mu vrátil na ďalšie konanie a rozhodnutie. Najvyšší súd zistil, že dovolanie obvineného vo vzťahu k namietanej okolnosti spočívajúcej v úprave skutku krajským súdom je opodstatnené, pretože ňou krajský súd porušil zákaz zmeny k horšiemu. Navyše v dôsledku takéhoto postupu krajského súdu došlo následne aj k nesprávnemu právnemu posúdeniu skutku," vyjadrila sa hovorkyňa Najvyššieho súdu Alexandra Važanová.

Pôvodne Rybaničovi vymeral trojročný trest s päťročným odkladom a skúšobnou lehotou. Má sa tiež verejne ospravedlniť exministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi (Smer-SD) a nemôže päť rokov pracovať v inštitúciách, kde sa oboznamuje s bankovým tajomstvom.

​Rybanič mal podľa medializovaných informácií ako zamestnanec komerčnej banky preniknúť do účtu vtedajšieho šéfa rezortu vnútra Roberta Kaliňáka. Údaje z tohto účtu sa potom objavili v niektorých médiách.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.