Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.01.2020, 12:02

Odkiaľ Bödör vedel o pláne zadržať páchateľov? Rozprávalo sa o tom v reštauráciách, tvrdí podnikateľ

Norbert Bödör potvrdil, že pozná exministra vnútra za Smer Roberta Kaliňáka aj špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.

O zadržaní páchateľov vraždy novinára Jána Kuciaka sa rozprávalo verejne v bratislavských kaviarňach a reštauráciách.

Pred senátom Špecializovaného trestného súdu to uviedol nitriansky podnikateľ Norbert Bödör v reakcii na otázku, odkiaľ vedel o pláne zadržať páchateľov, o čom vypovedal bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby Peter Tóth.

Bödör však odmieta, že mal informácie z vyšetrovania vraždy a tvrdí, že Tóth pred súdom klamal.

Nitriansky podnikateľ zároveň potvrdil, že pozná bývalého šéfa protikorupčnej jednotky Národnej kriminálnej agentúry Róberta Krajmera, bývalého riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície Bernarda Slobodníka, ako aj policajta Milana Mihálika.

Toho minulý rok zadržala polícia pre lustrácie novinárov. Bödör, ktorý je rodina s bývalým policajným prezidentom Tiborom Gašparom, priznal, že sa stretávajú približne raz za dva týždne.

Pozná Kováčika aj Kaliňáka

Pozná aj exministra vnútra za Smer Roberta Kaliňáka. Rovnako aj špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, avšak odmieta, že by uňho niekedy niečo vybavoval.

Nitriansky podnikateľ na súde poprel, že by sa akýmkoľvek spôsobom podieľal na sledovaní a lustráciách novinárov. Stretnutia s exsiskárom Tóthom po vražde nepoprel. Tóth ho mal žiadať, aby pomohol obžalovanému Marianovi Kočnerovi vo väzbe. Bödör nevedel prokurátorovi povedať, prečo žiadal Tóth pomoc práve od neho.

​Počas jeho svedeckej výpovede požiadal právny zástupca poškodených Daniel Lipšic, aby sa čítala komunikácia obžalovaného Mariana Kočnera cez aplikáciu Threema. Chcel s ňou Bödöra konfrontovať.

S Threemou treba byť trpezlivý

Predsedníčka senátu Ružena Sabová to zatiaľ odmietla s odvolaním sa na zákonné predpoklady, a to poskytnutie prepisu a správy o získaní komunikácie. Postup senátu odmietol splnomocnenec Martiny Kušnírovej Roman Kvasnica bližšie komentovať, avšak dodal, že čo sa týka čítania Threemy, treba byť trpezlivý.

„Táto komunikácia potvrdzuje, že práve cez tohto svedka vykonával nezákonné lustrácie, snažil sa ovplyvňovať funkcionárov NAKA a takisto sa neúspešne snažil ovplyvňovať vedenie Úradu špeciálnej prokuratúry,“ reagoval Lipšic.

Dvaja sa priznali

Z vraždy novinára a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sú obžalovaní Marian Kočner, Alena Zsuzsová, Tomáš Szabó a Miroslav Marček.

Kočner si mal podľa prokuratúry objednať Kuciakovu vraždu z pomsty za Kuciakove články o jeho ekonomickej trestnej činnosti.

Ku vražde novinára sa priznal Zoltán Andruskó, ktorý je za vraždu už právoplatne odsúdený po schválení dohody o vine a treste. Ku samotnej streľbe sa priznal Marček, v prípade je naďalej obžalovaný.

Údajný objednávateľ Kočner, sprostredkovateľka Zsuzsová a jeden z vykonávateľov Szabó naďalej trvajú na svojej nevine.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.