Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.01.2020, 14:38 Aktualizované dňa 13.01.2020 o 15:17

Prokurátor zamietol sťažnosť Barcziho a Preleca v kauze Tipos

Dvojica je obvinená z trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Ján Barczi
Zdroj: Youtube

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) zamietol sťažnosť exriaditeľa spoločnosti Tipos Jána Barcziho a bývalého šéfa IT Miloša Preleca voči uzneseniu o vznesení obvinenia ako nedôvodnú.

Uviedla pre TASR hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jana Tökölyová. Dvojica je obvinená z trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Prokurátorovi ÚŠP bol presne pred mesiacom vyšetrovateľom predložený spis so sťažnosťami voči uzneseniu o vznesení obvinenia oboch obvinených. Bývalý generálny riaditeľ spoločnosti Tipos a bývalý šéf IT sú aktuálne stíhaní väzobne.

Rozhodol o tom 5. decembra minulého roku trojčlenný senát Najvyššieho súdu (NS) SR. Na svojom verejnom zasadnutí tak vtedy sčasti vyhovel sťažnosti prokurátora ÚŠP voči rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku, ktorý oboch pôvodne 29. novembra nezobral do väzby.

Barcziho a Preleca okamžite po zdôvodnení rozhodnutia eskortovali priamo z pojednávacej miestnosti príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže do väzby, a to do ústavov v Bratislave a Leopoldove. NS SR dospel k záveru, že sťažnosť prokurátora je dôvodná len sčasti. "Skutok, ktorý je kladený obvineným, sa stal," zdôvodnila predsedníčka senátu NS SR.

V pozíciách, v ktorých obidvaja pôsobili, mali páchať spoločne trestnú činnosť a bude potrebné vypočuť viacerých svedkov a stotožniť viacerých svedkov v minimálne 144 prípadoch podozrivých hracích kont. NS SR teda vyhovel prokurátorovi ÚŠP, len čo sa týka kolúznej väzby.

Teda dvojica by v rámci prebiehajúceho trestného konania mohla ovplyvňovať svedkov. Rozhodnutie NS SR bolo právoplatné a nebol možný voči nemu riadny opravný prostriedok. NS SR tak neprijal písomné sľuby a záruky obvinených a iných osôb.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.