Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.01.2020, 00:00

Ako sa Slovensko súdilo so zdravotnými poisťovňami

Ako sa Slovensko súdilo so zdravotnými poisťovňami
Zdroj: Reuters

jún 2007
Po veľkom tlaku predsedu vlády Robert Fica na zmeny v zdravotníctve ministerstvo zdravotníctva predložilo do pripomienkovania novelu zákona o zdravotných poisťovniach pod vedením ministra Ivana Valentoviča. Poisťovne musia po novom použiť kladný výsledok hospodárenia, teda všetok zisk, pri verejnom zdravotnom poistení na úhradu zdravotnej starostlivosti.

október 2007
Zmenu schválil parlament. „Nezisková“ novela síce procesom prešla, ale s rozpormi a nesúhlasom viacerých zainteresovaných, vrátane ministerstva financií, Protimonopolného úradu a legislatívnej rady vlády. Prvýkrát museli túto povinnosť splniť v roku 2009 za hospodársky rok 2008.


október 2008
52 poslancov z klubov SDKÚ, KDH a SMK podalo na Ústavný súd námietku proti novele. Výhrady mala aj Európska komisia. Zahraniční akcionári zdravotných poisťovní (Eureko v prípade Unionu a HICEE v prípade Dôvery) začali kvôli tejto novele arbitráže. Argumentovali, že zmenu podmienok považujú za znehodnotenie svojej investície. Keďže obe spoločnosti majú sídlo v Holandsku a Holandsko má so Slovensk

90% zľava na predplatné

Získajte neobmedzený prístup k objektívnemu a nestrannému obsahu teraz len za 0,9 € na mesiac.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.