> > >

Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.01.2020, 00:00

Obžalovaný nemusí dokazovať, že je nevinný, tvrdí Čentéš. Môžu ešte v prípade Kuciak uzavrieť dohodu?

Podľa prokurátora Jozefa Čentéša je najdôležitejšie to, ako je napísaná obžaloba.

Súd bude pojednávať v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Pri tom sme počuli o inštitúte dohody o vinne a treste, čo to vlastne znamená?

Inštitút dohody o vinne a treste sa nazýva aj odklon a to preto, lebo sa skončí trestná vec právoplatným odsúdením páchateľa bez toho, že by sa viedlo hlavné pojednávanie. Je to zjednodušená forma dokazovania, pretože ak prokurátor s obvineným uzavrie dohodu o vinne a treste, táto sa predkladá súdu. Ten vytýči verejné zasadnutie, na ktorom položí obvinenému desať otázok, na ktoré ak odpovie áno, tak vyhlási rozsudok, ktorým sa uznáva vinným a v ten istý deň sa vec právoplatne skončí bez dokazovania.

Videli sme, že sa nedohodli a inštitút o 

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.