Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.01.2020, 13:43

Znalkyňa: Rusko podpísal zmenky tromi ťahmi, ich vek sa však nedá určiť

Podpisy Pavla Ruska na zmenkách boli vyhotovené z viacerých segmentov.

Znalkyňa: Rusko podpísal zmenky tromi ťahmi, ich vek sa však nedá určiť
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Kriminalistickým skúmaním dokumentov nie je možné stanoviť vek zmeniek a skúmaním neboli zistené znaky technického falšovania zmeniek a ich komponentov.

Na pojednávaní v kauze údajného falšovania zmeniek TV Markíza to uviedla znalkyňa Kriminalisticko-expertízneho ústavu Policajného zboru Adriana Jabconová.

​Došla k záveru, že podpisy Pavla Ruska boli vyhotovené z viacerých segmentov. To znamená, že neboli podpísané jedným ťahom, ale troma a v prípade jednej zmenky štyrmi.

Jabconová skúmala zmenky, ktoré mal vystaviť na rad (typ zmenky, pozn. red) Mariana Kočnera a Štefana Agha bývalý riaditeľ TV Markíza Rusko v júni roku 2000. Podľa obžaloby zmenky vznikli niekedy po roku 2013.

Bez amerického znalca

Jabconová vypovedala po tom, čo súd prečítal posudok amerického znalca Gerryho Laporteho. Na súd neprišiel, pretože musel požiadať americké ministerstvo financií o licenciu, ktorú potrebuje pre sankcie uvalené na Kočnera zo strany USA. Súd sa po čítaní posudku nevyjadril, či Laporteho predvolá na ďalší termín.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta považuje prečítaním posudku Laporteho dôkaz za vykonaný, čiže nevidí dôvod na jeho opätovné predvolanie.

Šanta tiež podotkol, že záverom posudku Laporteho je, že atrament na zmenkách nie je možné skúmať. Chemická analýza má byť nemožná, keďže atrament je starší ako dva roky. Tým by bol ďalší výsluch Laporteho podľa Šantu irelevantný.

Podľa obžalovaného Ruska Laporteho posudok rozporuje tvrdenie obžaloby o termíne podpísania zmeniek.

Púšťali reportáže z Markízy

Na pojednávaní sa v stredu prehrávali aj reportáže TV Markíza z konca 90. rokov, v ktorých advokát Ernest Valko popieral, že by vypracovával pre Kočnera právne analýzy, poprípade mu radil.

To rozporuje tvrdenie obhajoby, ktorá tvrdí, že riešenie sporu Ruska s Gamatexom prostredníctvom sporných zmeniek vymyslel Valko. Zavraždili ho v roku 2010.

Obžalovaní Marian Kočner a Pavol Rusko podľa obžaloby prokurátora po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Aghom, ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky. Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov.

Kočner čelí obžalobe v prípade vraždy Jána Kuciaka a v kauze spoločnosti Gatex z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Rusko je obžalovaný z objednávky vraždy Sylvie Klaus-Volzovej.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.