Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.01.2020, 13:14

V kauze zmeniek má vypovedať znalec z USA, Kočner na súd nepríde

​Amerického znalca Gerryho Laporteho navrhla v procese samotná obhajoba obžalovaných. Na ich náklady má aj priletieť na Slovensko.

V kauze falšovania zmeniek TV Markíza a marenia spravodlivosti má v stredu vypovedať americký znalec Gerry Laporte, ktorého navrhli samotní obžalovaní. Napriek tomu však dal Marian Kočner súhlas na konanie v neprítomnosti. TASR o tom informovala hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Katarína Kudjáková.

"Predseda senátu dal dnes pokyn na zrušenie eskorty pre obžalovaného, pretože súdu prišla žiadosť, aby sa zajtra hlavné pojednávanie konalo v jeho neprítomnosti," objasnila Kudjáková. Prípadnú práceneschopnosť (PN) druhého obžalovaného Pavla Ruska senát Emila Klemaniča neeviduje.

​Amerického znalca Laporteho navrhla v procese samotná obhajoba obžalovaných. Na ich náklady má aj priletieť na Slovensko.

Od decembra 2019 však platia americké sankcie, v rámci ktorých bol Kočner umiestnený na Magnitského zoznam. Ten zakazuje americkým firmám, ale aj fyzickým osobám s obžalovaným akokoľvek obchodovať.

Obhajca obžalovaného Marek Para v decembri uviedol, že je ochotný znalca na Slovensko priviesť na svoje osobné náklady. Okrem Laporteho sa na súde očakávajú aj znalci Milan Nouzovský a Andrea Jabconová.

Obžalovaní Kočner a Rusko podľa obžaloby prokurátora po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Ághom., ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky. Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov.

Kočner čelí obžalobe v prípade vraždy Jána Kuciaka a v kauze spoločnosti Gatex z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Rusko je obžalovaný z objednávky vraždy Sylvie Klaus-Volzovej.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.