Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Meteostanice, kamery, odpočívadlá, ale napríklad aj rádio, ktoré si naladíte v tuneli. To všetko je predmetom súťaží na diaľničnú výbavu, do ktorej štát investuje ročne milióny eur. V uplynulom roku sa súťažilo o dobudovanie informačných systémov na diaľnici D1 od Trnavy po Hornú Stredu.

1. Informačný systém

Informačný a riadiaci systém diaľnic je u nás štandardným vybavením od polovice deväťdesiatych rokov. Pod zhrňujúcim názvom sa skrývajú položky ako kamery, meteostanice, sčítače dopravy alebo telefóny na núdzové volania, po novom aj s optickými káblami. Na najstarších úsekoch hlavne D1 a D2 takáto výbava chýba, prípadne tam je len čiastočne. Do roku 2022 však má pribudnúť od Trnavy po Hornú Stredu, štát to bude aj s päťročným servisom stáť 16 miliónov eur.

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.