Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.12.2019, 11:30 Aktualizované dňa 31.12.2019 o 11:48

Súd neodmietol návrh dohody v prípade lúpeže v dome Ernesta Valka

Dohodu o vine a treste uzavrel prokurátor Generálnej prokuratúry s Jaroslavom Klinkom, obvineným z lúpeže v prípade vraždy advokáta Ernesta Valka.

Súd neodmietol návrh dohody v prípade lúpeže v dome Ernesta Valka
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Senát Okresného súdu v Pezinku na neverejnom zasadnutí neodmietol obsah návrhu dohody o vine a treste, ktorú uzavrel prokurátor Generálnej prokuratúry SR s Jaroslavom Klinkom, obvineným z lúpeže v prípade vraždy advokáta Ernesta Valka.

TASR o tom informoval hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

"Senát OS Pezinok na dnešnom neverejnom zasadnutí preskúmal obsah návrhu dohody o vine a treste v zmysle paragrafu 331 odseku 1 Trestného poriadku, pričom rozhodol tak, že návrh GP SR súd neodmietol. Preto vytýčil termín verejného zasadnutia na 31. januára 2020 o 9.30 h, keď sa bude rozhodovať o schválení/neschválení návrhu dohody o vine a treste," objasnil ďalej Adamčiak.

Na utorkovom neverejnom zasadnutí neboli prítomné procesné strany.

Prokurátor GP SR Jozef Kandera uzavrel dohodu s Jaroslavom K. koncom mája. Jaroslav K. je v prípade vraždy advokáta Valka obvinený z lúpeže a nie zo samotnej vraždy. "Dohodu som uzavrel z toho dôvodu, že Jaroslav K. výraznou mierou pomohol orgánom činným v trestnom konaní pri objasnení vraždy Valka. Bez jeho pričinenia by nebolo došlo k objasneniu tohto skutku. Výpoveď Jaroslava K. sa potvrdila výsledkami vyšetrovacieho pokusu vo Valkovom dome a následnými doplnenými znaleckými posudkami," povedal pre TASR v júni Kandera.

Obvinený Jaroslav Klinka označil za strelca Jozefa Radiča, ten však vinu odmieta. Kandera Klinkovi navrhuje trest odňatia slobody na sedem rokov a dva mesiace. Odpykať by si ho mal v ústave so stredným stupňom stráženia. Jaroslava K. odsúdil v roku 2017 OS v Žiari nad Hronom za trestný čin lúpeže na trest odňatia slobody vo výmere šesť rokov a osem mesiacov.

Valko bol zavraždený vo svojom dome v Limbachu v roku 2010. Po viac než ôsmich rokoch policajti ukončili vyšetrovanie vraždy s návrhom na obžalobu dvoch páchateľov, 43-ročného Radiča a 45-ročného Klinku, ktorých motívom bolo podľa polície lúpiť vo Valkovom dome. Po Valkovom návrate mali do domu vniknúť a Radič mal právnika streliť do hrudníka, čím mu mal spôsobiť smrteľné zranenie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.