Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.12.2019, 08:12 Aktualizované dňa 30.12.2019 o 13:11

Padol prvý rozsudok v prípade vraždy Kuciaka, Andruskó dostal 15 rokov

  • Zoltán Andruskó je prvým právoplatne odsúdeným za vraždu novinára Jána Kuciaka jeho priateľky Martiny Kušnírovej.
  • V prípade vystupoval ako sprostredkovateľ, vo väzení si odpyká 15 rokov.
  • Vyplýva to z novej dohody o vine a treste, ktorú Andruskó uzavrel výmenou za priznanie s prokurátorom.
  • K pôvodnému návrhu dohody s trestom desať rokov mal totiž  súd výhrady.
  • Súdne pojednávania s ostatnými obžalovanými sú naplánované na január.

Sprostredkovateľ minuloročnej vraždy novinára Jána Kuciaka si odpyká vo väzení 15 rokov. Vyplýva to z novej dohody o vine a treste, ktorú počas dnešného súdneho pojednávania obvinený Zoltán Andruskó uzavrel výmenou za priznanie s prokurátorom a ktorú následne schválil súd. K pôvodnému návrhu dohody s trestom desiatich rokov mal totiž doobeda súd výhrady, a dal preto prokurátorovi a obvinenému čas na jej zmenu.

Andruskó je prvým právoplatne odsúdeným za Kuciakovu vraždu, pri ktorej bola zastrelená aj Kuciakova snúbenica Martina Kušnírová. Začiatok hlavného súdneho pojednávania s ďalšími štyrmi obžalovanými v spomínanom prípade je naplánované na január budúceho roka.

42-ročný Andruskó, ktorému hrozil trest 25 rokov väzenia až doživotie, pri vyšetrovaní dvojnásobnej vraždy spolupracoval s políciou. Aj vďaka tomu mu bol trest mimoriadne znížený. Bežná dohoda s prokurátorom totiž umožňuje znížiť trest obvinenému a najviac o jednu tretinu pod dolnou hranicou trestnej sadzby, ktorú pre daný delikt stanovuje zákon. To by pre Andruskóa znamenalo najnižší trest väzenia 16 rokov a osem mesiacov.

Pôvodný návrh

Rozhodovanie súdu o dohode o vine a treste sa pretiahlo kvôli tomu, že pôvodne navrhovaný desaťročný trest väzenia pre Andruskóa označila predsedníčka senátu Pamela Záleská za nízky. "Súd zastáva názor, že (pôvodná) dohoda v predloženom znení je spravodlivá len pre obvineného. Obvinený Zoltán Andruskó zobchodoval ľudský život, teda predal hodnotu, ktorú trestný zákon vysoko chráni. Následne obvinený zobchodoval i trest," povedala Záleská a dodala, že žiadny trest nemôže napraviť spôsobenú smrť.

Proti použitie inštitútu mimoriadneho zníženia trestu pre Andruskóa súd nič nenamietal, desaťročný trest ale označil za nízky. "Súd má svojím rozhodnutím usilovať o spravodlivosť nielen pre obvineného, ​​ale pre všetky procesné strany, pre spravodlivosť pre spoločnosť, pre spravodlivosť v práve," povedala Záleská.

Následne súd pojednávanie na zhruba hodinu prerušil, aby umožnil Andruskóovi poradiť sa s jeho advokátkou o nových podmienkach dohody. Záleská ešte predtým povedala, že za spravodlivý by súd považoval trest vo výške 15 rokov. Tento prísnejší trest Andruskó prijal.

Kočner a spol.

Andruskóa do pojednávacej miestnosti doviedli z väzby ozbrojení a maskovaní príslušníci väzenskej a justičnej stráže. Pri príchode k súdu mal Andruskó na hlave kuklu. Súd nevyhovel jeho návrhu, aby z pojednávania bola vylúčená verejnosť.

Podľa vyšetrovateľov si Kuciakovu vraždu objednal Marian Kočner, o ktorého kontroverzných podnikateľských aktivitách investigatívny reportér písal. Ďalší z obvinených Alena Zsuzsová objednávku odovzdala Andruskóovi, ktorý najal bývalého policajného vyšetrovateľa Tomáša Szabóa, ktorý spolupracoval s bývalým vojakom Miroslavom Marčekom.

Polícia pôvodne ako vraha označila Szabóa, neskôr sa k streľbe ale priznal Marček. Ten predtým v prípade vystupoval ako vrahov vodič. Prokurátor povedal, že Zsuzsová sľúbila Andruskóovi za sprostredkovanie vraždy odpustenie dlhu vo výške 20-tisíc eur a odmenu ďalších 50-tisíc eur, z ktorej Andruskó vyplatil nájomných vrahov.

Kočner, Marček, Szabó a Zsuzsová pred necelými dvoma týždňami pri predbežnom prejednaní obžaloby na súde v spomínanom prípade zhodne odmietli možnosť uzavrieť s prokurátorom dohodu o vine a treste. V pojednávaní so spomínanou štvoricou by Andruskó mal vypovedať ako svedok.

Podľa tlače sú Andruskó, Marček, Szabó a Zsuzsová obvinení aj z toho, že pripravovali vraždy dvoch elitných prokurátorov a tiež advokáta, bývalého ministra spravodlivosti a vnútra Daniela Lipšica.

Kuciak bol spolu so svojou partnerkou zastrelený vlani vo februári v ich dome v obci Veľká Mača neďaleko Trnavy. Vražda vyvolala mohutné protivládne demonštrácie a politickú krízu, ktorá vyvrcholila v odchod Roberta Fica z funkcie premiéra.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.