Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.12.2019, 10:25

Sťažnosť vo veci Ivana Lexu je na krajskom súde, voči Kosíkovi sa koná ako proti ušlému

Ľuboš Kosík by sa mal nachádzať v africkom Mali, kde pôvodne mal byť podľa oficiálnych informácií najskôr vo vydávajúcej väzbe, potom na slobode.

Sťažnosť vo veci Ivana Lexu je na krajskom súde, voči Kosíkovi sa koná ako proti ušlému
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Na Krajský súd v Bratislave už bolo doručené odvolanie Krajskej prokuratúry (KP) v Bratislave proti júnovému rozhodnutiu Okresného súdu (OS) v Bratislave III, ktorý konanie vo veci obžalovaného exriaditeľa SIS Ivana Lexu a spol. v kauze zavlečenia Michala Kováča mladšieho do cudziny prerušil.

Predložili spisový materiál

"Predseda senátu OS Bratislava III predložil 12. decembra odvolaciemu KS v Bratislave spisový materiál v trestnej veci obžalovaného I. L. spolu so sťažnosťou KP v Bratislave proti uzneseniu OS Bratislava III z 21. júna o prerušení veci na rozhodnutie o tejto sťažnosti," uviedol pre TASR hovorca KS v Bratislave Pavol Adamčiak.

Ako dodal, ešte predtým z procesných dôvodov súd rozhodol opatrením v novembri, že proti obžalovanému Ľubošovi Kosíkovi sa bude konať ako proti ušlému, pretože sa pobytom v cudzine vyhýba trestnému konaniu.

Kosík by sa mal nachádzať v africkom Mali, kde pôvodne mal byť podľa oficiálnych informácií najskôr vo vydávajúcej väzbe, potom na slobode. Napokon mal byť unesený a podľa júnových informácií denníka Sme je znovu na slobode. Kosíka v minulosti právoplatne odsúdil Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS) na 18-ročný trest odňatia slobody.

Senát OS Bratislava III rozhodol 21. júna na neverejnom zasadnutí o návrhu obhajoby na prerušenie trestného konania tak, že v trestnej veci obžalovaného Ivana L. a spol. pre trestný čin zavlečenia do cudziny trestné konanie prerušuje a predloží Súdnemu dvoru Európskej únie (EÚ) na rozhodnutie prejudiciálne otázky.

Rozsiahly spisový

Súd, ako objasnil Adamčiak, podľa príslušných paragrafov Trestného poriadku účinného do 31. decembra 2005 trestné konanie prerušil a požiadal Súdny dvor Európskej únie o rozhodnutie o predbežnej otázke, pretože považuje jeho stanovisko za nevyhnutné pre ďalší procesný postup vo veci. "OS Bratislava III zároveň požiada Súdny dvor EÚ o prejednanie prejudiciálneho návrhu v rámci naliehavého konania, pretože ide o vec súvisiacu so zatýkacím rozkazom," dodal Adamčiak.

Proces v prípade obžalovaného exriaditeľa SIS a spol. na OS Bratislava III nebol dlhšie vytýčený z dôvodu, že dvaja členovia senátu ako sudcovia prísediaci sa po uskutočnení ich previerky Národným bezpečnostným úradom začali len na jeseň minulého roka oboznamovať s rozsiahlym spisovým materiálom.

Plénum Ústavného súdu SR koncom mája 2017 potvrdilo aprílové rozhodnutie Národnej rady SR o zrušení tzv. Mečiarových amnestií z 3. marca a 7. júla 1998 a milosti exprezidenta Michala Kováča svojmu synovi z 12. decembra 1997. Za uznesenie hlasovalo 129 členov snemovne zo 144 prítomných. Právomoc zrušiť protiprávne amnestie či individuálne milosti prezidenta dala parlamentu zmena Ústavy SR.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.