Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.12.2019, 15:46 Aktualizované dňa 20.12.2019 o 18:49

Čaputová vetovala zákon. Danko by mal podľa vlastných slov zvolať schôdzu parlamentu

Z programu poslednej schôdze parlamentu na návrh predsedu Smeru Roberta Fica presunuli niekoľko bodov, boli to prevažne opozičné návrhy zákonov.

Prezidentka Zuzana Čaputová
Zdroj: TASR/J. Kotian

Ak prezidentka SR Zuzana Čaputová ešte vetuje niektorý zákon, predseda Národnej rady (NR) SR zvolá v januári ďalšiu schôdzu parlamentu.

Do jej programu zaradí tiež všetky body, ktoré boli presunuté z predchádzajúcej riadnej schôdze a pre ktoré opozícia na začiatku decembra iniciovala aj mimoriadnu schôdzu. Pre TASR to povedal šéf parlamentu Andrej Danko (SNS).

Odkaz pre Čaputovú

Prezidentka pre TASR reagovala, že zákonmi sa bude ešte v piatok zaoberať. "Zvažujem všetky možnosti v prípade týchto dvoch zákonov, nie je to ešte uzavretá vec," priblížila.

"Presadili sme, že športové kluby budú môcť ušetriť obrovské peniaze na odvodoch a zdravotných poisťovniach, pretože budú môcť byť športovci na živnosť. Údajne tento zákon ešte (prezidentka, pozn. TASR) nepodpísala. A ešte pozemkové úpravy," skonštatoval Danko.

Šéf parlamentu zdôraznil, že v prípade vetovania zákonov má povinnosť zvolať ďalšiu riadnu schôdzu NR SR. "Zaradím tam všetky, aj opozičné zákony. To je moja povinnosť. Ja som všetky zákony, snáď len to, čo sa týkalo Kanady na základe ministerstva, nikdy neblokoval," vysvetlil.

Prezidentská kancelária napokon v piatok večer informovala, že prezidentka sa rozhodla vetovať novelu o pozemkových úpravách. "Prezidentka má totiž pochybnosti o jej súlade s Ústavou Slovenskej republiky a najmä s princípom právnej ochrany vlastníctva," vysvetlila svoje rozhodnutie. 

Zákon o športe Čaputová podpísala. 

"Odvolávanie premiéra je nezmyselné"

Podľa jeho slov je otázne aj to, či nebude pred budúcoročnými parlamentnými voľbami ešte mimoriadna schôdza parlamentu na odvolávanie premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD).

"Opozícia veľmi dobre vie, že to je jediná schôdza, ktorú musíme otvoriť," podotkol. Hoci je podľa jeho slov odvolávanie premiéra krátko pred voľbami nezmyselné a nemá logiku, myslí si, že opozícii to prekážať nebude a využije každú príležitosť postaviť sa pred kamery.

Z programu poslednej schôdze parlamentu na návrh predsedu Smeru-SD Roberta Fica presunuli niekoľko bodov, boli to prevažne opozičné návrhy zákonov.

Argumentoval tým, že na schôdzi je potrebné nechať dostatočný priestor na prerokovanie štátneho rozpočtu. Opozícia tvrdí, že tak boli porušené jej demokratické práva na predkladanie a prerokovanie ich návrhov. Iniciovali preto mimoriadnu schôdzu, jej program však plénum na začiatku decembra nepodporilo.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.