Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.12.2019, 14:12

Top momenty súdu so Zsuzsovou a spol.: Lipšic žiadal Kočnerovo vyšetrenie, prepisy z Threemy neprijali

Na začiatku pojednávania obvinení vyhlásili, že neuzavrú dohodu a vine a treste. To znamená, že sa ku skutkom nepriznali. 

V Pezinku sa dnes začala prvá časť jedného z najsledovanejších súdnych procesov v dejinách Slovenska. Konalo sa predbežné prejednanie obžaloby v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

​Už od skorých ranných hodín sa pred Justičnou akadémiou schádzali novinári z celého sveta. 

Krátko po šiestej začali eskorty privážať obvinených. Marian Kočner vstúpil do budovy v sprievode kukláčov s nepriestrelnou prilbou. 

​Na pojednávaní boli okrem Kočnera prítomní aj ďalší obvinení Alena Zsuzsová, Miroslav Marček a Tomáš Szabó. Verejnosť tak mohla prvýkrát vidieť všetkých v jednej miestnosti. 

Senátu v prípade predsedá sudkyňa Ružena Sabová. Tá odsúdila napríklad mafiánsku skupinu piťovcov alebo ministrov v kauze nástenkového tendra. 

Nepriznali sa

Na začiatku pojednávania obvinení vyhlásili, že neuzavrú dohodu a vine a treste. To znamená, že sa ku skutkom nepriznali. 

Na súd prišli aj rodičia Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. "Pozerali sme im do očí, uhýbali" povedala počas prestávky Zlatica Kušnírová.

Kočnerov obhajca Marek Para kritizoval, že po skončení vyšetrovania nemal k dispozícii celý obsah vyšetrovacieho spisu. Taktiež argumentoval, že na naštudovanie spisu nemal pred podaním obžaloby dostatok času. „Bolo porušené právo na obhajobu,“ povedal. 

Lipšic žiadal vyšetrenie Kočnera

Obhajoba žiadala vrátiť prípad na prípravné konanie. Advokát rodiny Kuciakovcov Daniel Lipšic zase navrhol preskúmať zdravotný stav Kočnera. Argumentoval tým, že Kočner pri zdravotnom vyšetrení nespolupracoval.

Podľa Lipšica je to potrebné, aby sa zistilo, či je možná jeho resocializácia, čo môže hrať rolu pri rozhodovaní, či má byť možný trest 25 rokov alebo doživotie.

Senát prijal obžalobu

Senát zhruba po troch hodinách vyhlásil uznesenie, v ktorom prijal obžalobu.

Hlavné pojednávanie sa tak začne 13. januára 2020.

Sudkyňa zároveň rozhodla, že na pojednávaniach sa musia zúčastňovať všetci obvinení. 

Prepisy z Threemy vylúčili

Súd tiež vylúčil z pojednávania niektoré navrhované dôkazy. Ide napríklad o úradný záznam prepisu z Threemy, ktorý zhotovil vyšetrovateľ.

Lipšic však uviedol, že prokuratúra aj obhajoba zrejme budú môcť tieto dôkazy predniesť iným spôsobom.

„Skôr si myslím, že procesný postup bude musieť byť vo vzťahu k vykonávaniu komunikácie obvinených iný. Nebude možné prečítať túto komunikáciu prečítaním úradných záznamov,“ myslí si Lipšic.

Očakáva, že súd vo veci Threemy zvolí podobný postup ako senát, ktorý rozhoduje o falšovaní televíznych zmeniek.

Tam sa taktiež nečítal úradný záznam, ktorý vyhotovil vyšetrovateľ, ale prokurátorovi, právnym zástupcom aj obhajobe bolo umožnené čítať ľubovoľné pasáže z Kočnerovej komunikácie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.