Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.12.2019, 15:12

Čaputová ocenila obvinenie Trnku. Podozrení však vníma viac

Prezidentka vníma obvinenie bývalého generálneho prokurátora ako očakávaný a pozitívny krok.

Prezidentka Zuzana Čaputová vníma pozitívne obvinenie bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku.

Ten bol obvinený zo zneužitia právomoci verejného činiteľa, ona však podozrení z nahrávky Mariana Kočnera vidí viac.

​„Verejnosť konečne dostala od orgánov činných v trestnom konaní signál, že aj kauzy, ktoré dlho traumatizujú našu spoločnosť, sa vyšetrujú,“ uviedla prezidentka.

Obvinenie bývalého generálneho prokurátora vníma ako očakávaný a pozitívny krok. Z nahrávky medzi ním a Kočnerom však vníma viac podozrení, než sa nachádza v obvinení, o ktorom informovala polícia a verí, že príde rad aj na ne.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) obvinil bývalého generálneho prokurátora Trnku za zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa. Skutku sa mal dopustiť v rokoch 2007 až 2014.

"Ako verejný činiteľ nesplnil povinnosť vyplývajúcu mu z Trestného poriadku a po prevzatí zvukovej nahrávky zo spravodajskej operácie SIS (Slovenskej informačnej služby, pozn. TASR) pod krycím názvom Gorila, z ktorej vyplývalo podozrenie zo spáchania viacerých trestných činov, od osoby M. K., túto ukrýval a neodovzdal orgánom činným v trestnom konaní," vysvetlila polícia.

Možné obchodovanie s nahrávkou Gorily naznačuje údajný rozhovor Trnku s Kočnerom, ktorého nahrávku v októbri zverejnil Denník N.

Bývalému generálnemu prokurátorovi mal Kočner nadávať, pretože sa vraj pokúsil Gorilou vydierať finančníka skupiny Penta Jaroslava Haščáka. Ten sa dištancoval od všetkých "domnelých aktivít", s ktorými má byť podľa komunikácie spájaný, a odmietol ich.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.

Predvolebná debata