Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.12.2019, 14:04

Nikto tu nie je chránený pred zákonom, reaguje Pellegrini na Trnkovo obvinenie

Premiér si počká na ďalšie výstupy z pokračujúceho vyšetrovania, už teraz však vníma pozitívny signál pre spoločnosť.

Predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) víta konanie polície v medializovanom prípade nahrávok bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku. "Idú v súlade s mojím heslom a názorom "padni komu padni". Ak bol porušený zákon, musí polícia konať," zdôraznil premiér po stredajšom rokovaní vlády.

Nikto nie je chránený pred zákonom

Počká si na ďalšie výstupy z pokračujúceho vyšetrovania, už teraz však vníma pozitívny signál pre spoločnosť. "Dnešný krok dáva najavo, že polícia má voľné ruky a nikto tu nie je chránený pred zákonom," povedal.

​Ministerka vnútra SR Denisa Saková (Smer-SD) hodnotí obvinenie Trnku zo zločinu zneužitia právomoci verejného činiteľa ako potvrdenie kvalitnej práce polície, ktorá si zodpovedne plní svoje povinnosti.

Štátna tajomníčka Ministerstva spravodlivosti (MS) SR Edita Pfundtner takisto hovorí o úlohe polície konať, zdôraznila zároveň, že je potrebné dôkladne pripraviť dôkazy pre súdny proces, aby v takýchto závažných kauzách neprišlo napokon k verdiktu, že "skutok sa nestal".

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) obvinil bývalého generálneho prokurátora Dobroslava T. zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Informovala o tom polícia na sociálnej sieti. Skutku sa mal dopustiť v rokoch 2007 až 2014.

"Ako verejný činiteľ nesplnil povinnosť vyplývajúcu mu z Trestného poriadku a po prevzatí zvukovej nahrávky zo spravodajskej operácie SIS (Slovenskej informačnej služby, pozn. TASR) pod krycím názvom Gorila, z ktorej vyplývalo podozrenie zo spáchania viacerých trestných činov, od osoby M. K., túto ukrýval a neodovzdal orgánom činným v trestnom konaní," vysvetlila polícia.

Trnkovo obvinenie

Konať tak mal podľa polície s úmyslom zadovážiť majetkový prospech sebe a Kočnerovi. "Zároveň v úmysle zadovážiť neoprávnenú výhodu osobám, ktorých rozhovory, obsahujúce skutočnosti nasvedčujúce spáchanie trestného činu, sú zachytené na predmetnej zvukovej nahrávke," dodala polícia.

Možné obchodovanie s nahrávkou Gorily naznačuje údajný rozhovor Trnku s Kočnerom, ktorého nahrávku v októbri zverejnil Denník N.

Bývalému generálnemu prokurátorovi mal Kočner nadávať, pretože sa vraj pokúsil Gorilou vydierať finančníka skupiny Penta Jaroslava Haščáka. Ten sa dištancoval od všetkých "domnelých aktivít", s ktorými má byť podľa komunikácie spájaný, a odmietol ich.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.