Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.12.2019, 13:44 Aktualizované dňa 18.12.2019 o 14:16

Ústavný súd vyhovel Čaputovej, predĺžené moratórium na prieskumy nebude

​Napadnutý zákon sa vzťahuje už na najbližšie parlamentné voľby.

Ústavný súd vyhovel Čaputovej, predĺžené moratórium na prieskumy nebude
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Ústavný súd v stredu pozastavil účinnosť zákazu zverejňovať volebné prieskumy 50 dní pred voľbami.

Vyhovel tak návrhu prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá predĺženie moratória zo 14 na 50 dní napadla. Plénum Ústavného súdu zároveň prijalo návrh prezidentky na ďalšie konanie. Hlava štátu žiada posúdiť ústavnosť právnej normy.

​Napadnutý zákon sa vzťahuje už na najbližšie parlamentné voľby, ktoré budú 29. februára 2020. Prezidentka preto v podaní navrhla pozastaviť účinnosť ustanovenia z dôvodu možného ohrozenia informačného základného práva všetkých oprávnených voličov.

Obmedzuje právo na informácie

Pôvodný zákon o volebnej kampani stanovoval 14-dňové moratórium na prieskumy, parlament však nedávno zákaz predĺžil na 50 dní. Prezidentka upozornila, že ak ÚS nepozastaví účinnosť ustanovenia, môže podľa nej dôjsť k ovplyvneniu kampane a v konečnom dôsledku aj volebných výsledkov.

V podaní dáva do pozornosti aj právo na informácie garantované ústavou.

"Napadnuté ustanovenie neprípustným spôsobom obmedzuje právo každého slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať informácie bez cenzúry a nespĺňa ústavou a dohovorom stanovené podmienky pre obmedzenie týchto práv," uvádza sa v návrhu.

Medzery v zákone

Predloženie moratória až na 50 dní iniciovali v parlamente poslanci Smeru. Časť koalície predĺženie moratória zdôvodnila tým, že prostredníctvom prieskumov sa politické strany snažia ovplyvňovať voličov.

Niektorí koaliční poslanci tiež tvrdili, že je potrebné chrániť voličov pred dezinformáciami a účelovými informáciami. Koalícia však priznala, že ani novela zákona by nezabránila prípadnému zverejňovaniu výsledkov sondážou popularity politických strán napríklad na zahraničných weboch.

Po prvom schválení Čaputová zákon vrátila späť, poslanci Smeru, SNS, ĽSNS a viacerí nezaradení novinky odklepli aj na druhýkrát.

Už aktuálne dvojtýždňové moratórium na prieskumy, ktoré sa pred parlamentnými voľbami uplatňovalo v súčasnej podobe prvýkrát v roku 2016, patrí medzi najdlhšie v Európe. Napríklad v susednom Česku sa začína tri dni pred otvorením volebných miestností a platí do ich uzavretia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.