Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.12.2019, 17:32

Železnice nevypravili dva vlaky. Majú nedostatok rušňovodičov

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) dlhodobo bojuje s nedostatkom rušňovodičov.

Železnice nevypravili dva vlaky. Majú nedostatok rušňovodičov
Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) bojuje s nedostatkom rušňovodičov. V utorok musela odrieknuť spoj Kúty – Trnava s odchodom o 14.33 hod. a následne aj Trnava – Kúty s odchodom o 16.11 hod. TASR informáciu potvrdil hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

ZSSK priznáva starosti

ZSSK dlhodobo bojuje s nedostatkom rušňovodičov. "Jeden pár vlakov sme museli odrieknuť v dôsledku nedostatku rušňovodičov. Okrem toho, že ich je dlhodobý nedostatok, ktorý sa nám darí sanovať, máme problémy aj s vysokou chorobnosťou. Len v Bratislave nám zo zdravotných dôvodov chýba v súčasnosti približne 20 ľudí na tejto pracovnej pozícii," uviedol Kováč.

Ako ďalej doplnil, ZSSK podniká kroky k tomu, aby sa situácia zlepšila. "Neustále na tom pracujeme, ale riešenia nie sú úplne jednoduché a rýchle. Budeme mať aj niekoľko zapožičaných rušňovodičov, ale treba ich preškoliť a nie je to možné zo dňa na deň," informoval hovorca spoločnosti.

Podnikajú ďalšie kroky

V dlhodobom horizonte podniká železničná spoločnosť ďalšie kroky, aby sa situácia stabilizovala.

"V kurzoch na rušňovodičov máme v súčasnosti historicky najviac ľudí, ako sme kedy mali. Kým v minulom roku študovalo 80 ľudí, v súčasnosti ich je 120. Treba však počítať s tým, že výchova jedného rušňovodiča trvá rok," doplnil Kováč.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.