Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.12.2019, 15:00 Aktualizované dňa 17.12.2019 o 15:42

Čaputová prijala Kalavskej demisiu. Rezort zdravotníctva povedie Pellegrini

Zuzana Čaputová poverila vedením rezortu premiéra Petra Pellegriniho.

Čaputová prijala Kalavskej demisiu. Rezort zdravotníctva povedie Pellegrini
Zdroj: archív

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v utorok prijala demisiu ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej (nominantka Smeru-SD). Dočasným vedením rezortu poverila predsedu vlády SR Petra Pellegriniho (Smer-SD).

"Na to, aby som prijala demisiu pani ministerky Kalavskej, som mala dva hlavné dôvody. Prvým je skutočnosť, že ak členka vlády podá demisiu, nie je úlohou prezidentky, aby ju neprijatím demisie nútila zotrvať na poste, ktorý chce opustiť. Druhým dôvodom, pre ktorý som demisiu prijala, je to, že rozumiem dôvodom, ktoré pani Kalavská uviedla," povedala prezidentka.

​Poukázala, že Kalavská nechcela udržiavať v zdravotníctve iba status quo, ale pokúsila sa zmeniť jeho smerovanie. "Chcem sa jej za to poďakovať, lebo som presvedčená, že to bola správna a opodstatnená ambícia," doplnila hlava štátu.

Pripomenula, že sa však napokon nenašla politická vôľa nielen na reformu nemocníc, ale ani na takú zásadnú vec, akou je povinné očkovanie. "Sklamaniu pani Kalavskej rozumiem," podotkla prezidentka.

Ministerka zdravotníctva sa rozhodla podať demisiu 9. decembra. Urobila tak po tom, ako vláda 4. decembra stiahla návrh reformy nemocníc, tzv. stratifikáciu, z rokovania parlamentu.
Premiér Peter Pellegrini povedal, že jej rozhodnutie odstúpiť z funkcie berie na vedomie.

Premiér: Čo už mám robiť

Zároveň sa Kalavskej poďakoval za všetko, čo rezort pod jej vedením urobil pre ľudí.

Na ministerské kreslo Kalavská nastúpila po Tomášovi Druckerovi 22. marca 2018. Od roku 2016 pôsobila na ministerstve zdravotníctva ako štátna tajomníčka.

„Čo už mám iné robiť, keď sa pani ministerka takto krátko pred voľbami rozhodla tento krok urobiť. Je to veľká výzva, ale ten tím, ktorý tam je, je dostatočne zdatný na to, aby splnil tie úlohy, ktoré ho čakajú," reagoval v Prezidentskom paláci Pellegrini.

Dodal, že sa za Kalavskú vždy postavil, ako člen vlády, preto to voči nej berie ako osbnú výčitku. "Nikdy som sa žiadnemu ministrovi nevenoval tak ako jej. A mrzí ma to tak ľudsky, že mi dala takýto darček na Vianoce," doplnil Pellegrini.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.