Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.12.2019, 08:57 Aktualizované dňa 17.12.2019 o 11:09

Érsek prezradil, ktoré železničné stanice prejdú rekonštrukciou

Spoločne sa do štyroch staníc investovalo vyše 363-tisíc eur.

Érsek prezradil, ktoré železničné stanice prejdú rekonštrukciou
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Cestujúcich v Kvetoslavove a ďalších obciach čakajú obnovené železničné stanice. Informovala o tom Karolína Ducká, hovorkyňa Ministerstva dopravy a výstavby.

Výpravná budova železničnej stanice v Kvetoslavove má podľa nej nový vzhľad. Zrekonštruovanú budovu si osobne prišiel pozrieť minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd). Obnovené priestory podľa rezortu prinášajú predovšetkým komfort a kvalitnejšie služby pre cestujúcich.

Ďalšími stanicami s novými zrekonštruovanými priestormi na tejto trati sú železničné stanice Orechová Potôň, Podunajské Biskupice a Košariská v Dunajskej Lužnej.

"Modernizácia a obnova železničných staníc je nevyhnutnou súčasťou, aby sme zlepšili komfort cestujúcich, ale tiež samotnej prevádzky a s tým spojenými službami. Verím, že po rokoch zanedbávania sa aj tento obraz slovenských železníc výrazne zlepší a stanice budú slúžiť v prospech cestujúcej verejnosti," povedal Érsek.

Ducká spresnila, že budova výpravnej stanice v Kvetoslavove získala novú fasádu, strechu aj okná. Úplne nový vzhľad má priestor čakárne, ktorá je prispôsobená aj pre osoby so zdravotným postihnutím. Namontované sú nové svietidlá s orientačným systémom, obnovený je nápis stanice. Nechýbajú stojany na bicykle na spevnenej ploche.

Celková cena rekonštrukcie výpravnej budovy Kvetoslavov vyšla na 74-tisíc eur s DPH. Spoločne sa do štyroch menovaných staníc na tejto trati investovalo vyše 363-tisíc eur s DPH. Finančné krytie zabezpečila ŽSR z vlastného rozpočtu.

Ducká dodala, že ministerstvo dlhodobo podporuje rekonštrukciu železničných staníc, ktoré patria pod správu ŽSR. Dôvodom je ich dlhodobé zanedbávanie a v mnohých prípadoch dnes už nevyhovujúci technický stav. Doteraz sa rekonštrukcie dotkli celkom 27 staníc, medzi nimi napríklad stanice Lučenec, Myjava, Vrútky či Ilava.

V nasledujúcich rokoch sú plánované obnovy v ďalších približne 50 železničných staniciach a zastávkach, napríklad Fiľakovo, Kraľovany, Maťovce aj Štrbské Pleso. Cieľom je zvýšenie kvality služieb poskytovaných vo výpravných budovách, ako aj samotnej prevádzky.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.