Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.12.2019, 15:26

Pomáha obetiam domáceho násilia: Je to čím ďalej brutálnejšie, deti to považujú za niečo normálne

  • Ako spoločnosť ešte stále nie sme dostatočne citliví na násilie okolo nás a z generácie na generáciu sa to len zhoršuje, hovorí zakladateľka a riaditeľka neziskovej organizácie Centrum Slniečko Mariana Kováčová.

Čo má ako prvé urobiť žena, ktorá potrebuje vašu pomoc?
Predovšetkým je dôležité, aby zatelefonovala alebo sa ozvala, že pomoc potrebuje. Na telefónnom čísle 0917 545 808 sa v čase od 8.00 do 16.00 hod. žene ozve buď sociálna pracovníčka, alebo právnička a objedná ju do špecializovanej poradne pre obete, kde sa začína celý proces pomoci. Najskôr je dôležité identifikovať stupeň ohrozenia obete domáceho násilia, zistiť, čo obeť potrebuje, a podľa toho sa pripravuje následná pomoc a intervencia. Či už je to podpora vo forme poradenstva, zabezpečenia jej ochrany alebo pomoc pri právnych úkonoch. Mnohé obete domáceho násilia nechcú hneď napríklad podať trestné oznámenie, len potrebujú podporu, ochranu a porozmýšľať, čo ďalej so životom. Ak je však žena v akútnom ohrození života, je dôležité volať políciu. Vtedy už nie je čas čakať na termín v poradenskom centre.

Ako dlho trvá proces, kým sa žena dostane až k vám do centra?
Niekedy to trvá krátko, ak si žena uvedomí, že to nie je ten pravý a že si nemusí nechať ubližovať, niekedy to môže trvať roky a stáva sa, že sa žena dokáže prísť zdôveriť s dlhodobým násilím až v dôchodkovom veku, keď si uvedomí, že to, čo sa s ňou deje a čo doma zažíva, nie je dobré. Je to veľmi rôzne. Často ženy, ktoré zažívajú násilie, prichádzajú až vtedy, keď sa začínajú problémy s deťmi. Dieťa, ktoré je svedkom dlhodobého domáceho násilia, je tiež obeťou násilia a prejavujú sa u neho rôzne príznaky, často také isté ako u obete násilia. Môže ísť o poruchy správania, začínajúce sa psychiatrické diagnózy z dlhodobého strachu, ktoré prežívajú deti v domácnosti. Práve toto je impulz, ktorý prinúti ženu konať. Nie kvôli sebe, ale kvôli dieťaťu.

Koľkým ženám v súčasnosti poskytujete útočisko?
Priamo v zariadení bezpečného ženského domu poskytujeme momentálne útočisko šiestim ženám. V útulku, ktorý je tiež špecializovaný pre obete domáceho násilia, máme v súčasnosti tri ženy. Máme však aj poradenské centrum – poradňu pre obete, kde evidujeme ročne zhruba 120 – 150 žien, ktoré k nám prichádzajú riešiť svoju situáciu. Vekové kategórie, ako aj obdobie, počas ktorého ženy zažívajú násilie, je rôzne.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 87% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.