Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.12.2019, 11:53

Lavínová hrozba v Nízkych a Vysokých Tatrách stúpla na druhý stupeň z piatich

V nižších, stredných polohách a v ostatných pohoriach trvá malá lavínová hrozba.

Lavínová hrozba v Nízkych a Vysokých Tatrách stúpla na druhý stupeň z piatich
Zdroj: Pixabay

Lavínové nebezpečenstvo v najvyšších polohách Vysokých a Nízkych Tatier vplyvom sneženia a vetra stúplo na mierne, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice.

V nižších, stredných polohách a v ostatných pohoriach trvá malá lavínová hrozba, prvý stupeň. Informoval o tom Anton Sedlák zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

"Lavínové nebezpečenstvo je veľmi lokálne. Viaže sa na záveterné svahy, žľaby a oblasti pod hrebeňmi a sedlami severných, severovýchodných s severozápadných orientácií, v ktorých je previate väčšie množstvo nového snehu. Na týchto miestach sa môžu tvoriť nebezpečné snehové vankúše a dosky," upozornil Sedlák. Uvoľnenie lavín je podľa neho možné najmä pri veľkom dodatočnom zaťažení na ojedinelých plochách vo veľmi strmom teréne.

Sobotňajšie ráno bolo na horách zamračené so slabým snežením. Teploty vzduchu sa pohybovali v rozpätí od mínus desiatich do mínus jedného stupeň Celzia, fúkal silný vietor južných smerov.

Za posledné dva dni pripadlo na horách 15 až 50 centimetrov nového snehu, čo je podľa Sedláka stále podpriemerná snehová pokrývka.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.