Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Prečo sa Slovenská akadémia vied rozhodla vystúpiť proti poslancovi Ľubošovi Blahovi?

Ten dôvod je úplne prostý. Verejnosť začala spájať statusy pána poslanca Blahu so Slovenskou akadémiou vied a my ako predsedníctvo SAV sme začali dostávať v tom poslednom štádiu desiatky výziev na to, aby sme sa v tejto veci nejakým spôsobom dištancovali. Chvíľu sme zvažovali, čo a ako, lebo predsa len my nemôžeme a ani nechceme zasahovať do politickej činnosti ľubovoľného politika. Na druhej strane, keď tie statusy a hlavne ich forma, ktorá je pre vedeckého pracovníka asi ťažko prijateľná, bola spájaná so SAV, tak sme nadobudli pocit, že nám to škodí.

SAV má v spoločnosti istú dôveru a táto dôvera začínala byť naštrbená, takže predsedníctvo ako kolektívny orgán sa rozhodlo vystúpiť proti forme. Snažili sme sa presne naopak, ako niektorí ľudia spomínajú, že vstupujeme do politického boja, oddeliť a vystúpiť ako prísne apolitická inštitúcia. Formou, ktorú sme zvolili, sme sa vlastne dištancovali od spôsobu, ktorým pán poslanec Blaha vedie svoj politický boj. Nehovoríme o obsahu, hovoríme o tej neprijateľnej forme, ktorá je v príkrom rozpore s etikou vedeckého pracovníka.

Bol nejaký status poslednou kvapkou? Prečo ste sa rozhodli to stanovisko vydať teraz, pán poslanec Blaha vás kritizuje za to, že je to tesne pred voľbami.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 60% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.