Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.12.2019, 14:48 Aktualizované dňa 12.12.2019 o 13:42

Fico podal sťažnosť voči svojmu obvineniu. Rozhodovať o nej bude Dušan Kováčik

Špeciálny prokurátor o Robertovi Ficovi už raz v minulosti rozhodoval.

Šéf Smeru Robert Fico podal sťažnosť voči obvineniu, ktoré vydal na pokyn na vznesenie obvinenia prokurátor Tomáš Honz. Informáciu priniesol Dennik Pravda na svojom webe.

Fico je obvinený zo schvaľovania trestného činu a extrémistických trestných činov. O sťažnosti bude rozhodovať špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.

O Ficovi už rozhodoval

O Ficovi už v minulosti raz rozhodoval, kedy zastavil trestné stíhanie v súvislosti s nahrávkou, na ktorej mal hlas podobný Ficovi hovoriť o zabezpečení peňazí vlastnou hlavou v súvislosti s financovaním Smeru.

Opozícia Kováčikovi viackrát vyčítala jeho nečinnosť, keď počas svojho pôsobenia nepodal žiadnu obžalobu.

Prokurátor reaguje

Honz odmieta politické zásahy do činnosti prokuratúry. Povedal to v reakcii na zasadnutie brannobezpečnostného výboru Národnej rady SR, na ktorom sa riešilo expremiérové obvinenie.

Prokuratúra je nezávislá, samostatná a je potrebné, aby táto inštitúcia takto zostala,“ uviedol Honz, ktorý dodal, že nemôžu podliehať politickému nátlaku.

Členovia brannobezpečnostného výboru Národnej rady (NR) SR vyslovili v utorok (10. 12.) dôveru v postupy Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) pri obvinení Fica. Po zasadnutí výboru to uviedol jeho predseda Anton Hrnko (SNS).

Sústredený útok na stranu

Člen výboru a poslanec NR SR Ľubomír Galko (nezaradený) hodnotil utorkový výbor negatívne a uviedol, že ak poslanci Smeru-SD chceli prokurátora zastrašovať a na výbore riešili jeho kariéru a štúdium, tak to považuje za neprípustné.

Zvolanie výboru iniciovali poslanci Smeru-SD, chceli sa pýtať na okolnosti obvinenia voči Ficovi. Samotné obvinenie označili za súčasť sústredeného útoku na stranu, ako aj na osobu jej predsedu. Vyšetrovateľ NAKA obvinil expremiéra z troch trestných činov.

Fico sa mal podľa polície dopustiť hanobenia národa, rasy a presvedčenia, podnecovania k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti, a to v súbehu s trestným činom schvaľovania trestného činu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.