Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.12.2019, 17:04 Aktualizované dňa 10.12.2019 o 18:55

Kočner sa ocitol na sankčnom zozname, zaradili ho naň Spojené štáty

Marian Kočner nebude môcť v USA podnikať a príde o všetky peniaze, ktoré v krajine má.

Spojené štáty zmrazili účty Mariana Kočnera a zaradili ho na Magnitského sankčný zoznam. Na ňom sú osoby, ktoré majú na svedomí porušovanie ľudských práv alebo korupciu.

Šesť firiem Kočnera

Sankcie sa týkajú Kočnera a jeho šiestich firiem. Znamená to, že v Spojených štátoch nebude môcť podnikať a príde o všetky peniaze, ktoré v krajine má. Informuje o tom Denník N, ktorý dodal, že sankcie sa môžu týkať aj podnikania v Európe. 

"Toto opatrenie americkej vlády zabezpečí, že Marian K. nebude používať americké finančné systémy alebo finančné zdroje v USA s cieľom narúšania riadneho priebehu súdnych konaní. Opatrenie zároveň chráni americký finančný systém pred možným zneužitím zo strany Mariana K.," uviedol na brífingu hovorca amerického veľvyslanectva na Slovensku Griffin Rozell.

​Na zozname sa dostali firmy Správa a inkaso pohľadávok, Správa a inkaso zmeniek, Tranz-tel, Hotel Holding, International Investment Development Holding a International Investment Hotels Holding. Kočnera naň zaradilo americké ministerstvo financií.

Zakazujú mu aj vstup do USA

"Občanom USA sa s nimi všeobecne zakazuje nadväzovať obchodné vzťahy. Marianovi K. a iným jemu blízkym subjektom sa taktiež zakazuje vstup do USA. Tieto opatrenia vyjadrujú našu neochvejnú podporu ľudským právam a vláde zákona po celom svete, ako aj podporu našim slovenským partnerom pri obhajobe týchto spoločných hodnôt," dodal Rozell.

Americké ministerstvo financií správu oznámilo pri príležitosti utorňajšieho Medzinárodného dňa ľudských práv.

​Zoznam je pomenovaný po Sergejovi Magnitskom, ktorý v Rusku odhalil rozsiahlu korupčnú sieť. V roku 2009 zomrel vo väzbe, kde bol vystavený neľudským podmienkam.

Kočner, ktorý je momentálne vo väzení, je obžalovaný v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. 

Obžalobe čelí tiež v kauze falšovania zmeniek TV Markíza v hodnote takmer 70 miliónov eur. V tejto veci už prebieha hlavné pojednávanie.

Obžalovaný je aj v kauze spoločnosti Gatex z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku.

Kontroverzný podnikateľ okrem toho figuruje v mnohých ďalších kauzách a sporoch ako sú napríklad Technopol, Unipharma, Five Star Residence či golfový areál v Báči. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.