Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.12.2019, 00:00

Danko otvorene o politickej situácii: Predĺženie moratória sme podporili, lebo to tak chcel Smer

Moratórium na prieskumy som bral ako politickú dohodu a nutné zlo na presadenie svojich politických cieľov, povedal pre HN predseda parlamentu Andrej Danko.

V septembri vám neprešlo viacero pre vás dôležitých vecí a hovorili ste o dýke do chrbta od partnerov. Teraz naopak. Presadili ste zvýšenie minimálneho dôchodku, moratórium na prieskumy, podnikové byty aj odmietnutie Istanbulského dohovoru. Zmenili ste taktiku?
Volebné moratórium som nepresadzoval. A september bol úspešný, pretože sme presadili naviazanie minimálnych dôchodkov na priemernú mzdu. Samozrejme, že niekedy k politickej taktike patrí, že si vykolíkujete svoj priestor a poviete, že tu cesta nevedie. My sme dostali politickú ohrádku za to, že sme nesúhlasili s národnostným maďarským školstvom. Tých päť zákonov, ktoré nám zastavili, ma mrzí. Či to bolo ministerstvo cestovného ruchu a športu, či rekreačné poukazy pre všetkých. Ale táto schôdza je veľmi úspešná a najšťastnejší som z podnikových bytov, ktoré nám prešli.

Zaumienili ste si, že dôchodcovia musia dostať zvýšené minimálne dôchodky ešte pred voľbami, a aby sa to stihlo, uvoľňujete pravidlá na ich získanie. Musíte pritom vedieť, že nový systém nebude spravodlivý. Premysleli ste aj dôsledky?
Prepočet dôchodkov je veľmi zložitá vec, ale môžem to povedať jednoducho. Problém bol, že Sociálna poisťovňa by nebola schopná prerátať tieto dôchodky. Predpokladali sme, že sa to dotkne 180-tisíc ľudí, ale muselo by dôjsť ku konaniam na pobočkách, kam by ľudia museli nosiť doklady o odpracovaných rokoch a praxi. Takže sa to zjednodušilo a systém by mal teraz zasiahnuť 280-tisíc dôchodcov. Pre mňa je najdôležitejšie, že v januári ľudia, ktorí žili z 278 eur, budú mať plus-mínus 330 eur. Tých 280-tisíc dôchodcov za to stojí. Je to premyslené. Štát na to má a v každom prípade som rád, že sme urobili taký výstrel z Aurory k dôchodkom. Lebo je to oblasť, ktorú sme tu roky zanedbávali.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.