Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.12.2019, 17:55 Aktualizované dňa 05.12.2019 o 18:35

Poslanci Smeru zvolali brífing k obvineniu Fica, ten naň neprišiel. Je to pod jeho úroveň, tvrdia

Na obvinenie svojho šéfa reagoval takmer celý poslanecký klub Smeru.

Poslanci Smeru zvolali brífing k obvineniu Fica, ten naň neprišiel. Je to pod jeho úroveň, tvrdia
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Poslanecký klub strany Smer bude iniciovať zvolanie brannobezpečnostného výboru kvôli obvineniu Roberta Fica. 

"Budeme sa pýtať na mnohé veci, ktoré s tým súvisia," uviedol podpredseda Smeru Juraj Blanár. Poslanci Smeru zvolali na obranu svojho predsedu brífing. Samotný predseda strany sa na ňom však neukázal.  

"Nie je tu kvôli tomu, lebo je to pod jeho úroveň, aby obhajoval sám seba," povedal Blanár, ktorý zároveň hovorí, že poslanecký klub stojí za slovami svojho šéfa. 

"Súhlasíme s tým, čo povedal Robert Fico," dodal Blanár. Jeho poslanecký kolega Ján Podmanický poznamenal, že ak sa na Slovensku začne stíhať za názor, tak začína totalita a prichádza podľa neho koniec demokracie v krajine. 

"Dnes začalo zastrašovanie voličov Smeru. Je to špinavá kampaň," reagoval na obvinenie Dušan Jarjabek. 

Bývalý podpredseda parlamentu Martin Glváč na brífingu uviedol, že ak chce prokurátor stíhať Fica, mal by ho rozšíriť aj na nich všetkých. "Začínajú sa 50. roky a proti tomu budeme bojovať," hovorí Glváč. 

Obvinenie z hanobenia rasy a národa

Vyšetrovateľ NAKA vo štvrtok obvinili expremiéra Roberta Fica kvôli výrokom na podporu Milana Mazureka. 

"Vyšetrovateľ NAKA obvinil Róberta F. z trestných činov hanobenia národa, rasy a presvedčenia, podnecovanie k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti v súbehu s trestným činom schvaľovania trestného činu," píše na sociálnej sieti polícia. Ficovi môže hroziť trest odňatia slobody na jeden až päť rokov.

Mazureka pre jeho hanlivé výroky na adresu rómskeho etnika odsúdil Najvyšší súdu a prišiel o poslanecký mandát.

"150 miliónov eur sa použije iba na domy z týchto cigánskych osád, ľudí, ktorí pre náš národ, pre náš štátny rozpočet, pre našu kultúru neurobili nič, práve naopak, rozhodli sa žiť týmto asociálnym spôsobom života a vyciciavať náš sociálny systém,“ hovoril poslanec v rádiu.

Mazurek počas procesu tvrdil, že je nevinný a ak hovoril o "cigánskom terore na východe Slovenska", myslel tým vysokú kriminalitu v osadách asociálov.

Fico o Mazurekovi

Fico na jeho odsúdenie za hanobenie národa, rasy a presvedčenia následne vo videu na sociálnej sieti reagoval s tým, že povedal to, čo si myslí takmer celý národ.

Tvrdil, že orgány činné v trestnom konaní a súdy často rozhodujú pod tlakom médií, a nie na základe skutočných dôkazov.

"Milan Mazurek povedal to, čo si myslí takmer celý národ. Ak popravíte niekoho za pravdu, urobíte z neho národného hrdinu," uviedol Fico vo videu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.